Czynna ochrona nietoperzy na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w sezonie letnim 2013 r. przeprowadzono działania mające na celu czynną ochronę nietoperzy występujących na terenie Parku. W ramach projektu przeprowadzono kontrole skrzynek dla nietoperzy rozwieszonych na terenie Parku, a także rozwieszono 100 kolejnych.
W ciągu lata wiele gatunków nietoperzy wymaga leśnych schronień, które zapewniają im stare, dziuplaste drzewa. Na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego tereny leśne w dużym stopniu stanowią drzewostany sosnowe w wieku 60-70 lat, które nie posiadają tak dużej ilości kryjówek, jak drzewostany starsze. Dlatego też ogromnym wsparciem dla miejscowej populacji są skrzynki dla nietoperzy, które stanowią ich letnie kryjówki zastępcze.
W ramach projektu, specjaliści z zakresu chiropterologii, Pani Maria Łepkowska i Pan Grzegorz Lesiński, przeprowadzili inwentaryzację rozwieszonych w 2005 r. skrzynek dla nietoperzy, co pozwoliło poznać gatunki zasiedlające te kryjówki podczas sezonu rozrodczego oraz ocenić efektywność funkcjonowania skrzynek na terenie Parku, dając początek planowanym na kolejne lata badaniom monitoringowym chiropterofauny tego obszaru. W okresie od czerwca do sierpnia 2013 r. zinwentaryzowano 67 schronień znajdujących się w dwóch lokalizacjach Parku, z czego 61 poddano monitoringowi, pozostałe 6 było uszkodzone i nie mogło pełnić funkcji schronienia dla nietoperzy.
Skrzynki w Chojnowskim Parku Krajobrazowym wykorzystywane były przez trzy gatunki nietoperzy – najliczniej przez karlika większego (Pipistrellus nathusii), stanowiącego 54,4% wszystkich zanotowanych podczas trzech kontroli nietoperzy, oraz borowca wielkiego (Nyctalus noctula) – 48,2%, a bardzo nielicznie przez gacka brunatnego (Plecotus auritus) – 1,5%. Karlik większy jest niewielkim nietoperzem, występującym na terenie całego kraju, przy czym w kompleksach leśnych pojezierza północnej Polski jest najczęściej spotykanym nietoperzem, natomiast w środkowej i południowej części kraju obserwowany jest znacznie rzadziej. Borowiec wielki i gacek brunatny również są gatunkami występującymi na terenie całego kraju. Wszystkie gatunki objęte są ochroną ścisłą na terenie kraju oraz wymienione w Załączniku IV Dyrektywy Rady 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, jako gatunek będący przedmiotem zainteresowania Wspólnoty Europejskiej wymagający ścisłej ochrony.
Przeprowadzony monitoring wykazał, że procentowy wskaźnik zasiedlenia skrzynek przez nietoperze po 8 latach od ich rozwieszenia osiągnął w lipcu 2013 r. 13,3% na powierzchni przy wsi Dobiesz i 29% przy wsi Bogatki. W ramach działań ochronnych przeprowadzono również wizję terenową, która umożliwiła dobór odpowiednich lokalizacji do rozwieszenia nowych 100 skrzynek. Skrzynki rozwieszono na obu powierzchniach wzdłuż dróg oddziałowych i ścieżek leśnych, głównie na strzelistych sosnach lub brzozach nie otoczonych podrostem krzewów i drzew, na standardowej wysokości 4-5 m nad ziemią. Taka lokalizacja skrzynek zapewni możliwość utrzymania w kolejnych latach właściwego dolotu do kryjówek oraz ich łatwego odnalezienia przez nietoperze.
Na terenie Chojnowskiego Parku rozwieszono 100 nowych skrzynek dla nietoperzy
Skrzynki zostały rozwieszone przy drogach leśnych, gdzie nietoperze będą miały do nich najlepszy dostęp
„Czynna ochrona nietoperzy na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny – etap I – monitoring i poprawa warunków bytowych” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 8 560,00 zł, www.wfosigw.pl.