Aktywna edukacja
Aktywna edukacja przyrodnicza na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego – ginący świat nadbużańskich roślin.
We wrześniu, październiku oraz listopadzie 2015r. na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego realizowany był program edukacyjny pn. „Aktywna edukacja przyrodnicza na terenie NPK ”.
Wzięło w nim udział 310 uczniów: z Szkoły Podstawowej w Łysowie, Łazowie, Korczewie, Sadownem, Grabinach, Ceranowie, Kołodziążu, Nr 1 w Łochowie, a także gimnazjaliści z Gimnazjum w Stoczku, Korczewie oraz Sterdyni.
W trakcie trwania programu zrealizowane zostały dla każdej grupy dwu-godzinne warsztaty stacjonarne i trzy-godzinne warsztaty terenowe, prowadzone przez specjalistów w dziedzinie botaniki.
Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu znajomości środowiska przyrodniczegoi jego ochrony, a w sposób szczególny poznali florę Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy poznali rośliny pospolite, rzadkie i objęte ochroną gatunkową. Zrozumieli dlaczego należy je chronić. Nauczyli się także rozpoznawania roślin zielnych w terenie z wykorzystaniem atlasów. Mieli także możliwość wykonania własnych zielników.
Ponadto pracownia Zespołu ds. NPK została wzbogacona o materiały dydaktyczne w postaci: lup okularowych, pras do roślin zielnych oraz pojemnika do przenoszenia roślin.
Realizacja programu edukacyjnego jest przykładem aktywnych działań podnoszących świadomość ekologiczną tak ważnej grupy odbiorczej jaką są dzieci i młodzież.