W dniu 3 marca przypada Światowy Dzień Dzikiej Przyrody
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2013 roku. Datę tą wybrano dla upamiętnienia podpisania konwencji 3 marca 1973 roku w Waszyngtonie o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Konwencja zapewnia zrównoważone pozyskiwanie dzikiej fauny i flory oraz przyczynia się do ograniczania międzynarodowego handlu jej okazami do poziomu, który nie zagraża przetrwaniu gatunkom. Światowy Dzień Dzikiej Przyrody ma służyć podnoszeniu świadomości na temat wartości dzikiej przyrody oraz zagrożeń powodowanych przez przestępczą działalność człowieka np. nielegalne pozyskiwanie i handel zwierzętami.
Dzika przyroda, to nie tylko egzotyczne zwierzęta zamieszkujące inne kontynenty, ale również nasza ojczysta przyroda. Należą do niej m.in. wolno żyjące sarny, łosie, jelenie, wiewiórki, jeże, zające, wilki czy rysie. Wszystkie dzikie zwierzęta mają wspólną cechę jaką jest wolność. Nie wszystkie można oswoić i udomowić przez ludzi.
Przyroda stanowi nierozerwalny związek z człowiekiem. W niej zachodzą procesy ekologiczne, i genetyczne oraz ma ogromne znaczenie społeczne, naukowe, edukacyjne, turystyczne.
Miejmy na uwadze słowa amerykańskiego poety i działacza na rzecz ochrony przyrody Gary Snydera: „Natura nie jest miejscem do odwiedzania. To jest dom. Przyroda nie jest naszym gościem, my jesteśmy jej gośćmi. Musimy nauczyć się szanować ją tak, jak szanuje nas”.
Tekst i fot. R.Ciabach, arch. MZPK/NPK