Rzeka Bug jako przykład bogactwa przyrody i historii
Bug to jedna z ostatnich dzikich rzek w Europie. Miarą bogactwa i zróżnicowania biologicznego Doliny Dolnego Bugu jest m.in. występowanie wielu gatunków zwierząt. Możemy tu spotkać około 49 gatunków ssaków i ponad 190 gatunków ptaków. Okresowo zalewane nadbużańskie łąki, starorzecza, piaszczyste łachy i wyspy w nurcie rzeki są dla nich optymalnym miejscem do rozmnażania się i bytowania. Dolina Dolnego Bugu jest ważnym korytarzem migracyjnym i ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych: kulika wielkiego, rycyka, bataliona, kszyka czy krwawodzioba. Obecny wygląd doliny Bugu zawdzięczamy zrównoważonej gospodarce rolnej. Większość jej obszaru stanowią tereny rolnicze – łąki kośne i pastwiska. Ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe Dolina Środkowego i Dolina Dolnego Bugu zostały włączone do europejskiej sieci NATURA 2000.
Na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny przepływają 3 duże rzeki Bug, Narew i Liwiec. Znajdują się tu liczne starorzecza, które mogą być miejscem nie tylko wypoczynku, plażowania, ale i pływania.
Pracownicy Zespołu ds. NPK każdego roku w sezonie letnim przeprowadzają inwentaryzację dzikich kąpielisk na Narwi, Bugu i Liwcu. W tym roku pracownicy Parku mają ułatwione zadanie, ponieważ zostali wyposażeni w ponton – katamaran o napędzie elektrycznym. Podczas patrolu można obserwować bogactwo przyrodnicze i walory krajobrazowe tego terenu, a także spotkać ciekawostki z historii, takie jak zatopiony parowiec rzeczny.
Tekst: M. Wiśniewski, zdjęcia: J. Kokosza.