Pierwsze zwiastuny wiosny w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym
Początek wiosny kojarzony jest najczęściej z datą 21 marca, kiedy świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny. Tymczasem wyróżniamy aż pięć terminów wskazujących na rozpoczęcie tej pory roku.
Z dniem 1 marca rozpoczyna się wiosna meteorologiczna, która objawia się dużą dynamiką cyrkulacji i coraz większymi wahaniami dobowymi temperatury.
Po niej nadejdzie wiosna astronomiczna, która zależy od ruchu planet i gwiazd. Rozpocznie się 20 marca, kiedy słońce wejdzie w znak Barana.
W tym dniu dzień i noc będą sobie równe na obu półkulach.
Wiosna kalendarzowa każdego roku rozpoczyna się 21 marca. W tym dniu dzieci tradycyjnie topią słomianą kukłę Marzanny, słowiańskiej bogini zimy i śmierci.
Wiosna termiczna zaczyna się wtedy, kiedy na danym obszarze średnia temperatura dobowa przekracza 5o C, ale osiąga nie więcej niż 15o C.
Wiosna fenologiczna jest wyznaczona głównie przez kwitnienie niektórych gatunków roślin, a jej zwiastunem jest pylenie – leszczyny pospolitej i olszy czarnej.
Przylot pierwszych gatunków ptaków z zimowisk: żurawi, skowronków, szpaków i czajek. A także przystąpienie puszczyka zwyczajnego do lęgów.
Ten skryty mieszkaniec starych lasów i parków zamieszkał ostatnio przy siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliskach.