Otwarcie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Soplicowo”
Dnia 11 września 2008 r. przy siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych MChiB przy ul. Sułkowskiego 11 w Otwocku otwarta została ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Soplicowo”. Prace przy tworzeniu ścieżki trwały trzy lata, w efekcie czego powstała drewniana kładka o długości 250 m. z pomostem widokowym, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, sztucznie uformowana wydma, torfowisko, śródleśne oczko wodne oraz podmokła łąka. Daje ona możliwość zapoznania się na krótkim odcinku z kilkudziesięcioma roślinami charakterystycznymi dla różnych zbiorowisk roślinnych w tym z podlegającymi ochronie prawnej, omówienia tematów związanych z innymi ciekawymi zagadnieniami jak schronienia dla zwierząt, programy ochrony czynnej czy rola martwych drzew w przyrodzie. Ścieżka ta posiada też duże walory estetyczno – widokowe.
Uroczystość otworzyła Aleksandra Atłowska, dyrektor Zespołu Parków, uczestniczyli w niej m.in Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, Wojewódzki Konserwator Przyrody Anna Ronikier-Dolańska, przewodniczący Rady Parków prof. Jan Żelazo, prof. Ewelina Kantowicz z Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska UW, Katarzyna Kowalczuk z Urzędu Marszałkowskiego, Roman Muranyi z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Licznie reprezentowane były władze samorządowe, przedstawiciele Lasów Państwowych, organizacji pozarządowych oraz dyrektorzy parków krajobrazowych. Po przedstawieniu historii budowy ścieżki jak i samego miejsca (Gomółkówka), mimo lejącego deszczu odbyło się przecięcie zielonej wstęgi na początku ścieżki i przejście całej trasy z omówieniem poszczególnych punktów edukacyjnych. Goście mieli tez możliwość obejrzenia ciekawej wystawy prezentującej styl architektoniczny „Świdermajer” użyczonej przez Stowarzyszenie Artystów i Przyjaciół Kultur Otwockiej.
Dziękujemy Panu Prezydentowi Zbigniewowi Szczepaniakowi za pomoc UM w Otwocku i Panu Komendantowi Mariuszowi Zabrockiemu z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Budowa ścieżki sfinansowana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Serdecznie zapraszamy młodzież szkolną wraz z nauczycielami oraz innych zainteresowanych do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowej ścieżki.