Nowa ścieżka przyrodnicza im. Lechosława Herza „W krainie nadbużańskich łąk”
Zapraszamy na nową ścieżkę przyrodniczą o długości 10 km wzdłuż rzeki Bug imienia pomysłodawcy utworzenia Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego – Lechosława Herza. Pomysł utworzenia parku krajobrazowego w Dolinie Bugu narodził się w 1976 roku. Jego autorem był jeden z najlepszych znawców Mazowsza, podróżnik, przyrodnik regionalista, popularyzator zagadnień przyrodniczych, krajoznawczych i turystycznych. Pomysł utworzenia parku został zrealizowany w latach 1993-2002.
Dolina rzeki Bug jest jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych naszego kraju. Odznacza się dużą bioróżnorodnością, różnorodnością siedlisk i rozmaitością krajobrazów.
W obrębie tras zalewowych dominują łąki i tereny podmokłe ze starorzeczami. Nad nimi pojawiają się pola piasków przewianych, często porośnięte lasem. Brzegi rzeki porastają zarośla wierzbowe i łęgi. Miejscami dolina dochodzi do kilku kilometrów szerokości. Większość obszaru Doliny Bugu stanowią tereny rolnicze, a obecny ich wygląd zawdzięczmy zrównoważonej gospodarce rolniczej. Naturalne środowisko przyrodnicze sprawia, że miejsce to jest ważnym miejscem bytowania i migracji wielu zwierząt, w szczególności ptaków. Stanowi także ostoję dla wielu rzadkich, zagrożonych i chronionych roślin.
Bogactwo przyrodnicze i walory krajobrazowe przybliży nam treść poniższych 11 tablic:
1. mapa ścieżki,
2. dolina Bugu,
3. wierzba głowiasta,
4. nadbużańskie dęby,
5. rzeka Ugoszcz,
6. mieszkańcy trzcinowisk,
7. flora nadbużańskich łąk,
8. łąki ostoją bioróżnorodności,
9. owady zapylające,
10. wodny świat starorzeczy,
11. bogactwo gatunkowe ptaków.