45 rocznica powołania rezerwatu przyrody „Kaliniak”
Obecnie obchodzimy 45 rocznicę utworzenia rezerwatu przyrody „Kaliniak”. Aktem powołującym było Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 16.10.1979 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody, które weszło w życie 1 grudnia 1979 roku. Aktualnie obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 274 Wojewody Mazowieckiego z dnia 12 grudnia 2001 r. .
Jest to rezerwat florystyczny o powierzchni 54,41 ha, utworzony na terenie Nadleśnictwa Sarnaki w gminie Korczew. W granicach Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się od 26 marca 2002 r. Dodatkowo został objęty obszarem Natura 2000 (Dolina Dolnego Bugu, Ostoja Nadbużańska).
Zarządzeniem nr 33 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 31.01.2022 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Kaliniak” wyznaczono zadania ochronne do 31.01.2027 roku.
Chroni naturalne fragmenty żyznych wilgotnych lasów liściastych grądowych i łęgowych z bogatym runem leśnym (występują tu rzadkie gatunki roślin).
Drzewostan grądowy jest wielogatunkowy reprezentowany przez lipę, dąb, jesion, klon, wiąz: pospolity (polny) i szypułkowy. W runie występuje: kokorycz: pusta i pełna, czerniec gronkowy, lilia złotogłów, gnieźnik leśny. Bogactwo flory jest wynikiem żyznego podłoża o dużej wilgotności.
Należy pamiętać, że rezerwat przyrody – obok parku narodowego jest najwyższą w Polsce formą ochrony, w którym to przyroda jest elementem priorytetowym. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody na teren rezerwatów obowiązuje zakaz wejścia. Odstępstwo (np. udostępnienie społeczeństwu) od tego zakazu (w przypadkach uzasadnionych np. naukowych) wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.
Obecnie na obszarze NPK udostępniony publicznie jest tylko rezerwat „Moczydło”. Zgodnie z Zarządzeniem nr 15 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2012 r. w sprawie wyznaczenia szlaku na terenie rezerwatu „Moczydło”: ruch pieszy (udostępniony jest) po wyznaczonym szlaku.
Opracował: R. Ciabach, M. Dolota.
Fot.: R. Ciabach arch. MZPK/NPK