22 maja to Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
Obecnie 22 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej — ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (IDB). Dzień ten upamiętnia konferencję w Nairobi (22 maja 1992 roku), na której przedstawione zostały efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności. Święto to jest jednym z najważniejszych świąt przyrodniczych, ponieważ utworzono go w celu zwiększenia zrozumienia problemu i zwiększenia świadomości w zakresie różnorodności biologicznej.
Różnorodność biologiczna, to inaczej różnorodność gatunkowa wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi. Dotyczy ona zarówno ekosystemów lądowych, jak i wodnych. Zróżnicowanie form organizmów żywych wynika z ich przystosowania się do naturalnego środowiska przyrodniczego, w którym żyją lub powracają. W wyniku rozmnażania organizmów w świecie roślinnym i zwierzęcym następuje przekazywanie cech genetycznych kolejnym pokoleniom, aby zapewnić przetrwanie gatunków.
Jeną z głównych przyczyn wymierania gatunków (ponad połowy) jest utrata ich siedlisk (warunków odpowiednich do życia) w wyniku szkodliwej dla nich działalności człowieka. Rozwój społeczny zamienia naturalne siedliska pod inwestycje, zabudowę mieszkaniową, drogi, parkingi i osusza tereny podmokłe. W ten sposób na przekształconych przez ludzi obszarach wiele organizmów nie potrafi już funkcjonować czyli żyć — znaleźć pokarm, ukryć się, rozmnażać i powiększać areał.
Dodatkowymi zagrożeniami dla utraty bioróżnorodności są: intensywne rolnictwo połączone z chemizacją pól i łąk, wycinka lasów i zadrzewień śródpolnych, a także zanieczyszczanie środowiska i zmiany klimatu. Samoistne lub celowe wprowadzanie inwazyjnych gatunków obcych powoduje w wyniku konkurencji zmniejszanie się populacji rodzimej flory i fauny.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wg ostatnich danych (na 2019 rok) oceniła, że co najmniej 1677 gatunków z 15 060 przez nich badanych w Europie jest zagrożonych wyginięciem. Najbardziej zagrożone są ślimaki, małże i ryby. Poniższa infografika przedstawia najbardziej zagrożone gatunki w Europie.
Tekst i zdjęcia: R.Ciabach, arch. MZPK/NPK
Źródło: www.europa.eu