05-400 Otwock, ul.Sułkowskiego 11 tel./faks 22 779 26 94 e-mail: sekretariat@parkiotwock.pl

09-411 Biała, Siecień 134 tel. 24 231 12 73 e-mail: ludwikryncarz@wp.pl

05-500 Piaseczno, ul. Główna 48, Żabieniec tel./ fax. 22 754 51 00 e-mail: chojnowskipark@parkiotwock.pl

26-670 Pionki, ul. Radomska 7 tel./fax.(48) 612 34 41 e-mail: kozienickipark@parkiotwock.pl

05-400 Otwock, ul.Sułkowskiego 11 tel./faks 22 779 26 94 e-mail: sekretariat@parkiotwock.pl

07-130 Łochów, Kaliska 93 tel./fax.(25) 644 13 71 e-mail: npk@parkiotwock.pl

DSC07783
IMG_20170714_131236-EFFECTS
DSC01103aa
Otwarte krajobrazy Bagno Całowanie
20200811_121154
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Image901
SONY DSC
zając BPK
zimorodek2
DSC_0521
DSC_2520
IMG_20160715_120942
DSC04969
SONY DSC
motyl
Makolągwa (samiec)
Dzięcioł duży (młody osobnik)
Pliszka żółta (samiec)
Tracz nurogęś - Mergus merganser - samica z młodymi
Pliszka siwa (samiec)
previous arrow
next arrow
Kategorie
Aktualności MZPK Aktualności NPK

Trochę wiedzy o między…

Tym filmem rozpoczynamy serię programów edukacyjnych realizowanych w naszym parku. Kierujemy je  do szerokiego grona odbiorców, tych młodszych i starszych.

Staramy się w nim przekazać trochę wiedzy o między, która jest schronieniem dla wielu gatunków zwierząt i miejscem występowania ciekawych roślin.

Odwiedzamy z kamerą miejsca szczególnie urokliwe i cenne pod względem przyrodniczym, a z lotu ptaka pokazujemy mozaikę pól krajobrazu rolniczego. Byliśmy świadkami wielu intymnych scen z życia zwierząt, dla których miedza stanowi dom i miejsce żerowania. Nasza kamera towarzyszyła im w chwilach radosnych i dramatycznych.

Zapraszamy do poznawania przyrody i zgłębiania tajemnic  Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Film został zrealizowany przez pracowników parku.

Reżyseria, zdjęcia, montaż: Wojciech Kuchta

Prowadzenie: Marcin Wiśniewski

Zdjęcia dodatkowe: Marcin Wiśniewski, Bogusław Sępioł

Muzyka: Paris Music, Universal Production Music

 

Kategorie
Aktualności MZPK Aktualności NPK

II Rajd rowerowy „ Szlakiem Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego”

Dnia 24.09.2022 r. o godz. 10.00 z siedziby Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliskach wystartowali uczestnicy II rajdu rowerowego (26 osób) „Szlakiem Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego”. Trasa rajdu przebiegała przez ciekawe krajobrazowo, przyrodniczo i kulturowo miejsca m.in. skarpa w Szuminie, pomnik upamiętniający walczących i poległych w bitwie przeciwko Niemcom pod Jerzyskami żołnierzy AK i NSZ.  Na mecie –  po ponad 30 km trasie, na uczestników czekał zasłużony posiłek, ufundowany i  przygotowany przez druhów z OSP Jasiorówka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wytrwałość na trasie  a współorganizatorom za wsparcie, w szczególności: Ochotniczej Straży Pożarnej z Jasiorówki za pomoc podczas przejazdu oraz przygotowanie i zakup poczęstunku na ognisko, Łochowskiej Grupie Biegowej – za towarzyszenie nam na trasie rajdu, Nadleśnictwu Łochów – za umożliwienie przejazdu ścieżkami leśnymi.

na trasie
na trasie rajdu
leśna ścieżka
uczestnicy rajdu
ognisko
Kategorie
Aktualności MZPK Aktualności NPK

Nadbużański Park Krajobrazowy na Pikniku Edukacyjno – Ekologicznym w Pułtusku

Pracownicy Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego ( NPK) w dniu 23 września wzięli udział w Pikniku Edukacyjno – Ekologicznym zorganizowanym na podsumowanie projektu „Czyste Mazowieckie 2022”. Projekt realizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 w Pułtusku ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Na stoisku przygotowanym przez NPK można było obserwować gotowe preparaty pod mikroskopem. Najczęściej „brana pod lupę” była pszczoła. Inni mogli pooglądać okolicę przez lornetkę i zapoznać się z tropami zwierząt, które odciskali na piasku kinetycznym. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wielkoformatowa gra przyrodnicza. Zabawy i obserwacje mikroskopowe mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie a wszystkim gościom naszego stoiska za skorzystanie z naszej oferty.

stoisko promocyjne Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego
obserwacje mikroskopowe
malowanie masek
gry i zabawy plenerowe
Rzut kostką
Zwiedzanie stoiska
Obserwacje przez lornetkę
Kategorie
Aktualności MZPK Aktualności NPK

Grzybobranie w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym

Dzień Grzyba, który przypada na 24.09. to świetna okazja, aby wybrać się na spacer do lasu. Wycieczka taka będzie miała zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Kontakt z naturą jest przecież niezbędny do szczęśliwego życia.

W tym roku na grzybobranie wybraliśmy się z dziećmi i młodzieżą z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zuzeli. Podczas poszukiwań leśnych skarbów dzieci miały okazję poznać najpopularniejsze gatunki grzybów jadalnych i niejadalnych oraz zaznajomić się z głównymi zasadami bezpiecznego grzybobrania.

Uczestnicy za udział w grzybobraniu otrzymali drobne gadżety m. in. linijki, długopisy oraz specjalnie, na tę okazję przygotowane przypinki.

Wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy na grzyby w następnym roku.

szukanie grzybów
pierwsze okazy
warsztaty
warsztaty 2
gotowe prace
Kategorie
Aktualności MZPK Aktualności NPK

Rajd rowerowy „Szlakiem Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego”

Nadbużański Park Krajobrazowy (NPK) we współpracy z Łochowską Grupą Biegową, OSP Jasiorówka, Nadleśnictwem Łochów zapraszają do udziału w rekreacyjnym rajdzie rowerowym.

Wszystkich miłośników jazdy na rowerze zapraszamy 24.09.2022 r. do siedziby Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliskach. Trasa rajdu została wyznaczona na odległość ok. 30 km – start o godz. 9.30. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać część parku krajobrazowego na odcinku od Kalisk (siedziba NPK) przez Jerzyska i Szumin do Kamieńczyka n/ Bugiem.  Trasa prowadzi przez ciekawe krajobrazowo, przyrodniczo i kulturowo miejsca m.in. skarpa w Szuminie, muzeum etnograficzno – historyczne w Kamieńczyku. Na mecie na uczestników czekać będą dodatkowe atrakcje: m. in. zwiedzanie sali muzealnej poświęconej pamięci Heleny i Ignacego. J. Paderewskich oraz ognisko.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia należy przesyłać do 21.09.2022 r. na adres: npk@parkiotwock.pl lub tel.25 644 13 71

Załącznik:

Regulamin nadbużańskiego rajdu

Kategorie
Aktualności MZPK Aktualności NPK

II KONKURS FOTOGRAFICZNY W NADBUŻAŃSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Nadbużański Park Krajobrazowy ma przyjemność ogłosić II Konkurs Fotograficzny pn. „Nadbużański Park Krajobrazowy w barwach jesieni – Fascynujący Świat Grzybów”.

W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych klas I – VIII. Przedmiotem konkursu jest wykonanie fotografii ukazującej piękno przyrody lub krajobrazu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Zdjęcia do konkursu należy przesłać mailem na adres: npk@parkiotwock.pl

lub pocztą: Nadbużański Park Krajobrazowy, Kaliska 93, 07-130 Łochów, do dnia 21.10.2022 r. do godz.16.00

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu pod artykułem.

Liczymy na Wasz udział i życzymy udanych fotografii!

Załączniki:

Regulamin – II Konkurs fotograficzny

Oświadczenie_zgoda_nauczyciela – Konkurs fotograficzny

Oświadczenie_zgoda_rodzica – Konkurs fotograficzny

 

Kategorie
Aktualności MZPK Aktualności NPK

Czynna ochrona gągoła Bucephala clangula i nurogęsi – Mergus merganser w mazowieckich parkach krajobrazowych

W dniu 29.07.2022 r. w Raszynie została podpisana umowa pomiędzy Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych reprezentowanym przez Dyrektora Sylwestra Chołasta i Zastępcę Dyrektora Roberta Belinę a WFOŚIGW w Warszawie, w imieniu którego działa Prezes Zarządu Marek Ryszka.

Fundusz dofinansuje kwotą 37 500 zł projekt „Czynna ochrona gągoła Bucephala clangula i nurogęsi – Mergus merganser w mazowieckich parkach krajobrazowych”. Zadanie jest realizowane przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych na obszarze pięciu parków: Brudzeńskiego, Chojnowskiego, Kozienickiego, Mazowieckiego i Nadbużańskiego.

Zamontowana budka
Wyścielanie budki
Przygotowanie budki do zawieszenia
Podpisanie umowy
Montaż budki
Kategorie
Aktualności NPK

Seniorzy z Węgrowa w Julinie

W dniu 22 sierpnia 2022 r. w siedzibie Zespołu ds. NPK zwanym potocznie Pałacem Paderewskich „Julin” gościliśmy wycieczkę organizowaną przez Urząd Miejski w Węgrowie i Węgrowski Ośrodek Kultury w ramach projektu pn. „Aktywne lato na Mazowszu w Dolinie Liwca” dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Seniorzy po zwiedzaniu Sali pamięci i samego budynku udali się do Kamieńczyka, gdzie rzeka Liwiec wpływa do Bugu. Tam w ciekawym miejscu przyrodniczym wysłuchali wykładu na temat form ochrony przyrody w NPK.

Zastępca Burmistrza Węgrowa złożyła oficjalne podziękowania pracownikom Zespołu ds. NPK za zaangażowanie i opiekę nad ich grupą, a pobyt w tym miejscu będą długo wspominać.

Kategorie
Aktualności NPK

Obchody 78 rocznicy bitwy pod Jerzyskami na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego

W niedzielę 21 sierpnia 2022 r. na leśnej polanie w Jerzyskach (gmina  Łochów, teren NPK) odbyły się uroczystości związane z 78 rocznicą bitwy, rozegranej w dniach 13 – 15 sierpnia 1944 r. Żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych ramię w ramię uczestniczyli na tych ziemiach w Akcji Burza. Odnosili zwycięstwa, dawali nadzieję na wolność i suwerenność. Wiedząc o nadciągających wojskach radzieckich chcieli zagwarantować Polsce prawo do decydowania o swojej przyszłości.

W bitwie pod Jerzyskami   wielu z nich złożyło na ołtarzu historii krwawą ofiarę. W walce z przeważającymi siłami niemieckimi 7 Dywizji Piechoty Wermachtu większość polskiego oddziału poległa w boju. Ocaleli nieliczni, przekazując kolejnym pokoleniom świadectwo o sile patriotyzmu. Po uroczystościach odbyła się inscenizacja tej bitwy.

Delegacja Zespołu ds. Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego  złożyła wieniec pod pomnikiem w Jerzyskach.

Tekst i zdjęcia opracowano na podstawie: https://gminalochow.pl/aktualnosci/78-rocznica-bitwy-pod-jerzyskami-i-swieto-wojska-polskiego.html

Kategorie
Aktualności MZPK Aktualności NPK

Czynna ochrona kulika wielkiego w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym

Prezentujemy film z akcji wypuszczania młodych kulików wielkich na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Czynną ochronę tego zagrożonego gatunku od 2013 r. prowadzi Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

logo-ue.png

logo-bip-2.png

Treść | Menu | Przyciski