Wylęgarnia i podchowalnia ryb i raków Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Augustowie
W ramach kontynuacji zadania „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych” trwa praca wylęgarni i podchowalni ryb i raków znajdującej się przy ośrodku edukacyjnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie.
W ostatnich dniach czerwca w basenach hodowlanych pojawiły się małe raki szlachetne – potomstwo samic, zapłodnionych na jesieni, a pobranych z lokalnych cieków wodnych.
Rak szlachetny jest jednym z największych skorupiaków słodkowodnych Polski. Zamieszkuje czyste wody płynące i stojące o wysokiej zawartości tlenu i niezbyt silnym nurcie. Jest aktywny nocą. W ciągu dnia kryje się w norach, wśród roślinności wodnej, pomiędzy kamieniami lub korzeniami podmytych drzew.
W celu zapewnienia rakom najlepszych w czasie hodowli warunków, w basenach utrzymywana jest stała temperatura wody, odpowiednia zawartość tlenu, kontrolowane są parametry fizykochemiczne wody, usuwane są resztki organiczne i metabolity. Odpowiedzialni za pracę wylęgarni pracownicy Kozienickiego Parku Krajobrazowego wyposażają baseny w odpowiednie kryjówki, dostarczają pokarm, dbają o utrzymanie właściwego poziomu wody i jej ciągły obieg.
Część basenów hodowlanych przygotowano do rozrodu różanek – ryb chronionych prawem krajowym i unijnym. W tym celu w basenach umieszczono pojemniki z małżami oraz wpuszczono stado różanek, które w obecności małży przystąpią do tarła i w ich wnętrzu złożą ikrę.
Uzyskany i podchowany w wylęgarni narybek i przychówek raków posłuży do reintrodukcji – jesienią młode osobniki zostaną wypuszczone do wytypowanych, lokalnych cieków i zbiorników wodnych w celu wzmocnienie niewielkich liczebnie populacji istniejących na terenie mazowieckich parków krajobrazowych.
Zadanie „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych” sfinansowane było ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).