Warsztaty terenowe z rozpoznawania i ochrony siedlisk żółwia błotnego (Emys orbicularis)
W dniu 25 maja pracownicy Zespołu d/s Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. Ryszarda Zaręby wzięli udział w warsztatach terenowych z rozpoznawania i ochrony siedlisk żółwia błotnego.
Warsztaty odbyły się na terenie Nadleśnictwa Zwoleń. Poprowadził je Piotr Chołuj – biolog, który w latach 2010-2014 kierował projektem „Ochrona siedliska żółwia błotnego w dolinie rzeki Zwoleńki”, współautor książki „Zwoleńka. Ostatnia dzika rzeka południowego Mazowsza” oraz Adam Kotowicz, specjalista w zakresie czynnej ochrony żółwia błotnego i jego siedlisk.
Organizatorami warsztatów była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu razem z Nadleśnictwem Zwoleń oraz Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym. Warsztaty dobyły się jako wydarzenie poprzedzające organizację ogólnopolskiej konferencji pod hasłem „Ochrona żółwia błotnego w Polsce jako wspólne wyzwanie środowisk zajmujących się ochroną przyrody”, która odbędzie się w październiku na terenie Puszczy Kozienickiej. Partnerem wydarzenia będzie m.in. Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych.
Uczestnicy warsztatów w poszukiwaniu żółwi i śladów ich bytowania wyruszyli nad stawy w okolicach Zwolenia. Tam mogli dostrzec żółwie, ślady ich przemieszczania, a także ślady po wylęgu młodych. Prowadzący przekazali cenną wiedzę na temat monitoringu i projektów związanych z ochroną tego gatunku, siedlisk bytowania i rozmnażania.
Populacja żółwia błotnego w okolicach Zwoleńki szacowana jest na ok. 200 osobników, co stanowi drugie miejsce w kraju po Lubelszczyźnie.
Żółw błotny występuje na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego w rezerwacie „Okólny Ług”. Problemem jest brak miejsc do rozmnażania, gdyż piaszczyste dobrze nasłonecznione miejsca w których żółwice składają jaja, zostały zarośnięte przez roślinność.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie a prowadzącym za tak ciekawe merytorycznie warsztaty.