Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Bogumiłowi Jastrzębowskiemu w siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego
W dniu 20 listopada 2021 roku w siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Bogumiłowi Jastrzębowskiemu.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed pomnikiem Jastrzębowskiego w Broku, a następnie przeniosły się do siedziby NPK w Kaliskach. Tutaj w wilii, którą ongiś zakupiła Helena Paderewska dla potrzeb Szkoły Wyższej Hodowli Drobiu dla dziewcząt, odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.
Zebrani wysłuchali wystąpień zaproszonych gości oraz referatów:
– Alicji Wejner, dziennikarki i pisarki, autorki książki „Azymut wspólna Europa Jastrzębowski”, która mówiła o dokonaniach patrona;
– historyka Jana Engelgarda na temat Powstania Listopadowego.
Następnie założyciel fundacji im. W. B. Jastrzębowskiego „My Obywatele Unii Europejskiej”, aktor Olgierd Łukaszewicz przygotował i przedstawił wspólnie z zespołem widowisko artystyczne dotyczące Jastrzębowskiego i jego „Konstytucji dla Europy”.
W wydarzeniu wzięli udział, m.in.: członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc, dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast, burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, wójt gminy Sadowne Waldemar Cyran, radni powiatu węgrowskiego Artur Lis i Krzysztof Fedorczyk, sekretarz gminy Brok Anna Dawidczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów Bogusław Piątek, przedstawiciele Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości Tomasz Jagodziński, poczet sztandarowy i pododdział honorowy Liceum Ogólnokształcącego w Urlach na czele z dyrektor Marią Łopuską oraz rodzina bohatera uroczystości: praprawnuczka prof. Elżbieta Jastrzębowska wraz z mężem i kuzyn Szymon Jastrzębowski.
Wojciech Bogumił Jastrzębowski (1799 – 1882) był profesorem botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Marymoncie, zasłużonym pedagogiem, społecznikiem, przyrodnikiem i krajoznawcą, protoplastą ergonomii jako nauki oraz twórcą opisu klimatu Warszawy, prekursorem resocjalizacji, a także uczestnikiem Powstania Listopadowego. Zasłynął swoim bogatym dorobkiem nie tylko na Mazowszu, ale również daleko poza jego granicami, m.in. jako twórca i konstruktor gnomo grafu – narzędzia do wykreślenia zegara słonecznego na nieregularnej powierzchni. Był również autorem zegara słonecznego w warszawskich Łazienkach. Pozostawił po sobie spuściznę naukową w postaci wielu publikacji z obszaru botaniki, rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska.
Ten polski patriota podczas Powstania Listopadowego napisał również „Konstytucję dla Europy” – wizjonerskie dzieło stanowiące znaczący polski wkład w rozwój myśli o zjednoczonej Europie, które na długi czas uległo zapomnieniu.
Sejmik Województwa Mazowieckiego chcąc podkreślić jego wizjonerstwo, a zarazem związek z Mazowszem postanowił, że rok 2021 będzie rokiem Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego – autora „Konstytucji dla Europy” w 190 rocznicę jej wydania.