Przedwiośnie w Chojnowskim Parku Krajobrazowym
Tegoroczna zima nie była może szczególnie sroga, a trwałą pokrywę śnieżną mieliśmy tylko w okolicach Bożego Narodzenia. Jednak serce każdego przyrodnika, a zapewne także wielu nieprzyrodników raduje się oznakami nadejścia przedwiośnia.
Przedwiośnie (podobnie jak przedzimie) to w naszym klimacie umiarkowanym uzupełniająca pora roku. Charakteryzuje się ono temperaturami oscylującymi pomiędzy 0 a 5 °C. Uzupełniające pory roku nie mają podstaw astronomicznych, a jednak są ważnym pojęciem, gdy chcemy opisać warunki klimatyczne i zmiany fenologiczne w przyrodzie, które powodują stopniowo coraz częstsze dodatnie temperatury.
W Chojnowskim Parku Krajobrazowym zaobserwowaliśmy już pierwsze stada przelatujących żurawi, gęsi, czajek, a także skowronki. Na stawach pojawiły się stada kaczek: na razie świstunów i nurogęsi.
Dla bielików luty to już okres toków i budowy gniazd. Godują także dzięcioły oraz puszczyki, nawołują sikory, kowaliki i pełzacze.
16 lutego pojawił się pierwszy przebudzony latolistek cytrynek. Kwitną leszczyny, pojawiają się pierwsze liście ziarnopłonów wiosennych.
Czekamy z wytęsknieniem na kolejnych wiosennych migrantów, wschodzące geofity i budzące się powoli zimowe śpiochy.
Fot. Archiwum MZPK
MZPK nie zezwala na wykorzystanie zdjęć przez inne podmioty.