Majowe kontrole gniazd bociana w ChPK
W dniu 23 maja odwiedziliśmy bociany białe które mają gniazda na terenie Parku oraz w jego otulinie i jej sąsiedztwie. Nie była to wizyta towarzyska! Co roku kontrolujemy lęgi bocianów białych które żerują na Chojnowskich łąkach.
Zdaje się, że bocian biały jest niezbędnym elementem krajobrazu polskiej wsi. Pomimo, że Chojnowski Park Krajobrazowy położony jest na granicy ze stolicą Polski, tutaj też bociany znajdują dla siebie miejsce do gniazdowania i zdobywania pokarmu. W niedalekim otoczeniu gniazda muszą znajdować się tereny zasobne w bezkręgowce, płazy, gady, ptaki i drobne ssaki, które rodzice łapią i przynoszą swoim młodym.
Na kontrolowanym przez nas terenie istnieje około 30 gniazd i platform które są w różnym stopniu wykorzystywane przez bociany. Wiele jest platform które do tej pory nie zainteresowały ptaków i pozostają puste.
W ubiegłym roku młode były odchowane w dziesięciu gniazdach, a w przypadku jednego gniazda sukces lęgu nie był możliwy do ustalenia.
W tym roku stwierdziliśmy obecność bocianów białych w jedenastu gniazdach, a w kolejnych trzech bociany nie były widoczne, jednak nie wykluczamy, że dobrze się ukryły w głębokim gnieździe.
W lipcu kontrola zostanie przeprowadzona ponownie, wtedy zobaczymy które lęgi się udały i ile lotnych młodych jest w gnieździe.
Na młode czeka wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich są wykorzystane przez bocianich rodziców materiały do budowy gniazda pochodzenia antropogenicznego… czyli np. siatki foliowe. Gdy młode już zaczynają opuszczać gniazdo mogą za to paść ofiarą porażenia prądem w wyniku kontaktu z niezabezpieczonymi sieciami elektrycznymi.
Fot. Archiwum MZPK
MZPK nie wyraża zgody na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.