Konkurs „Leśne i nieleśne olbrzymy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego”.
Chojnowski Park Krajobrazowy we współpracy z Gminami Piaseczno i Konstancin – Jeziorna ogłasza kolejną edycję konkursu „O Chojnowskim Parku Krajobrazowym” dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu piaseczyńskiego. Przebiegać będzie pod hasłem „Leśne i nieleśne olbrzymy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego”. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych. Klasy I-III,klasy IV-VI i klasy VII-VIII.
Na zgłoszenia do konkursu czekamy do 15 września 2025.
Poniżej prezentujemy szczegóły:
Klasy I-III
Narysuj lub namaluj olbrzymie stare drzewo dowolnego gatunku tak żeby widać było pień, konary, gałęzie, dziuple, liście, oraz korzenie pod ziemią. Napisz jakiego jest gatunku.
Na obrazku umieść kilku istniejących w naturze mieszkańców drzewa i ich nazwij. Mogą mieszkać w dziuplach, wśród liści, na gałęziach, w szczelinach kory, pod korzeniami i w innych miejscach które Ci przyjdą do głowy. Dodaj też jedno wymyślone przez siebie zwierzątko, dowolnej wielkości i kształtu które będzie mieszkać w Twoi drzewie i nadaj mu wymyśloną przez siebie nazwę.
Klasy IV-VI
Znajdź na terenie Chojnowskiego parku Krajobrazowego lub jego otuliny 5 pomników przyrody i wykonaj ich opis. Dla każdego drzewa podaj nazwę gatunkową, lokalizację zmierz obwód pnia na wysokości około 130cm, zrób zdjęcie całego drzewa i jego detali (liści, owoców, gałązek itp.), oszacuj i podaj ilość dużych dziupli świadczącą o jego stanie zdrowotnym: średnica otworu lub jego długość i szerokość, orientacyjna wysokość nad ziemią. Podaj szacunkowo ile drzewo ma uschłych konarów. Podaj i sfotografuj czy drzewo nosi ślady jakichś działań ochronnych (płotek dookoła, tabliczka z opisem, opaski elastyczne i sztywne pomiędzy konarami, podpory pod konarami itp.).
Opis wyślij w formie prezentacji PowerPoint lub PDF, albo w formie graficznej na planszy papierowej z tekstem, wklejonymi zdjęciami lub rysunkami.
Klasy VII-VIII
Znajdź w swojej okolicy kilka (3-5) jak największych drzew nie będących pomnikami przyrody i uzasadnij nadanie każdemu z nich statusu pomnika.
Pomnikiem przyrody może zostać drzewo o dużych rozmiarach (są one określone dla każdego gatunku) lub wyjątkowych cechach wyglądu, związku z lokalną historią lub kulturą. Należy oznaczyć gatunek drzewa, zmierzyć jego obwód na wysokości 130cm, oznaczyć lokalizację na mapie lub szkicu, opisać gdzie stoi (w parku, lesie, na ulicy, prywatnej działce, na łące, nad rzeką lub jeziorem itp.). Jeżeli jest to możliwe podać do kogo należy grunt. (nie wymagamy tego, ale jest to mile widziane). Drzewo fotografujemy, opisujemy czy jest wypróchniałe przy ziemi, czy ma uschłe konaru i ile)
Dokładniejsza instrukcja na temat jak tworzy się pomnik przyrody znajduje się pod linkiem:
https://drzewa.org.pl/wp-content/uploads/2022/03/Jak_powolac_pomnik_przyrody.pdf
Pamiętaj że Twoje drzewa nie muszą dokładnie spełniać ustawowych warunków, to tylko konkurs, ale nie wykluczamy złożenia wniosku do odpowiedniego urzędu jeżeli uznamy że jest szansa na pozytywna decyzję.
Pracę wyślij w formie prezentacji PowerPoint lub PDF.
Więcej szczegółów znajduje się w regulaminie konkursu:
Regulamin:
Regulamin_Konkursu_o_Chojnowskim_PK_ Leśne i nieleśne olbrzymy CHPK
Karta zgłoszeniowa:
Karta_Zgłoszeniowa Leśne i nieleśne olbrzymy Chojnowskego Parku Krajobrazowego 2025
Deklaracja RODO rodziców:
RODO rodzice Konkurs Leśne i nieleśne olbrzymy w CHPK 2025
Deklaracja RODO nauczycieli:
RODO nauczyciele konkurs Leśne i nielesne olbrzymy w CHPK 2025