Traszki wyhodowane i wypuszczone
Traszki są płazami ogoniastymi z rodziny salamandrowatych. Traszka grzebieniasta (Triturus cristatus) to największa z naszych rodzimych traszek. Jest gatunkiem dwuśrodowiskowym. Poluje na drobne owady i pajęczaki, a także na bezskorupowe ślimaki i dżdżownice.
Jak wygląda?
Ma ciało jednolicie ubarwione na ciemny kolor.
Brzuszna strona jest żółta lub pomarańczowa z czarnymi plamami.
Jej skóra jest wilgotna oraz chropowata, pokryta licznymi brodawkami i zrogowaceniami. Palce są w kolorze żółto – czarnym. Można powiedzieć, że wyglądem przypomina małego podwodnego smoka.
Jak odróżnić samca od samicy?
Najłatwiej dostrzec różnice w okresie godowym, ponieważ u samca na grzbiecie pojawia się wtedy charakterystyczny skórny grzebień. Ponadto tułów samca jest węższy, a oczy mają złote tęczówki, na ogonie możemy również zauważyć srebrne lub błękitne smugi. Samica natomiast jest większa od samca, ma masywniejszy i grubszy tułów oraz ciemne tęczówki oczu, nie występują u niej smugi na ogonie.
Dlaczego chronimy traszki?
Działania te mają na celu ochronę najbardziej zagrożonych form rozwojowych tego płaza tj. jaj i młodocianych osobników larw poprzez odchów w sztucznych warunkach.
W jaki sposób pomagamy tym płazom?
Ochrona traszki przez Mazowiecki Park Krajobrazowy polega na zbiorze jaj wiosną (pod koniec marca, lub na początku kwietnia). Jaja pojedynczo zwinięte w liście pobiera się wraz z roślinami wodnymi ze zbiorników wodnych, a nawet rowów melioracyjnych.
Następnie przenosi się je do przygotowanych akwariów. W ten sposób chroni się je przed wahaniami poziomu wody, drapieżnikami oraz przedstawicieli własnego gatunku, ponieważ u płazów dochodzi do aktów kainizmu i kanibalizmu. Po odchowaniu z powrotem wypuszcza się je do tych samych zbiorników, z których uprzednio pobrano jaja.
W realizacji powyższego projektu należy podkreślić, że wszystkie czynności wykonywano zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami od Generalnego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, gdyż płazy te objęte są ochroną gatunkową.