Pszczoły mają głos
8 sierpnia – ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ. Pszczoły i inne owady zapylające po raz kolejny przypominają o swoim istnieniu i swej nieocenionej roli w przyrodzie.
Błonkówki – pszczoła miodna, pszczoła samotnica, murarka ogrodowa, trzmiel ziemny, osa pospolita, muchówki – np. bzyg prążkowany, a także motyle – np. rusałka pawik, to tylko kilka gatunków owadów wśród licznych zapylaczy. Stanowią one bardzo ważny czynnik niezbędny do właściwego funkcjonowania ekosystemów roślinnych, tych dzikich, jak i tworzonych przez człowieka w sadach i ogrodach.
Zapylacze to zwierzęta, przeważnie owady, które przenoszą pyłek z męskiego pylnika kwiatu na żeński słupek kwiatowy. W konsekwencji tego zabiegu roślina jest w stanie owocować. Szacuje się, że ok 80% wszystkich gatunków roślin zapylana jest przez owady. Okazuje się więc, że miód, który najbardziej kojarzy się z pszczołami, jest jedynie dodatkiem i produktem ubocznym ich wielkiej pracy. Wykonują ją w różnych warunkach pogodowych odwiedzając ok. 10 tysięcy kwiatów podczas swoich 10 wypraw dziennych. W poszukiwaniu pożywienia są w stanie przelecieć ok. 3 do 5 km. Z dna kwiatu zbierają nektar, który stanowi dla nich pożywienie, a w koszyczkach umieszczonych na tylnych odnóżach transportują cenny pyłek.
Co możemy zrobić aby pomóc pszczołom i innym zapylaczom:
- Wysiewać wiele różnych gatunków rodzimych roślin kwitnących w różnych miesiącach.
- Unikać odmian z kwiatami pełnymi − często nie dostarczają one nektaru i pyłku.
- W ogrodzie lub na działce możemy zostawić obszar dzikiej łąki i kosić ją najwyżej dwa razy w roku.
- Pozwolić zakwitać ziołom − ich nektar i pyłek są bardzo cenione przez zapylacze.
- Stosować płodozmian – zminimalizuje to ryzyko chorób roślin, i pozwoli zachować na dłużej składniki odżywcze w glebie.
- Nie wypalać traw i nie sprzątać liści. To miejsca schronienia wielu zapylaczy.
- Stworzyć w swoim ogrodzie miejsce, w którym zapylacze mogą znaleźć schronienie. Pszczoły, pszczolinki i smukliki będą kopać norki w piasku, a wiele owadów, w tym pszczołowatych, chętnie skorzysta z próchniejącego drewna czy wiązki trzciny pospolitej.
- Zbudować hotel dla dzikich zapylaczy. Przyciągając do swojego ogrodu owady zapylające, przyczyniamy się także do zwiększenia plonów w swoich uprawach.
Wybrane gatunki drzew, krzewów i kwiatów bogatych w nektar:
Akacja, czeremcha, głóg, jabłoń, irga wierzbolistna, jarząb pospolity, śliwa domowa, wierzby, lipa, migdałowiec, malina, porzeczka czarna, róża, trzmielina, pigwowiec japoński, ognik szkarłatny, śnieguliczka biała, chaber bławatek, cynia, dziurawiec zwyczajny, dzwonek ogrodowy, jeżówka, lawenda, lubczyk ogrodowy, macierzanka, miodunka, niezapominajka, wielosił błękitny, żywokost lekarski.