Międzynarodowa Noc Nietoperzy – 26 sierpnia
W 1997 r. „Porozumienie o ochronie populacji nietoperzy europejskich” (ang. EUROBATS) zainicjowało obchody Międzynarodowej nocy nietoperzy w kilku państwach europejskich. Do tej pory w wielu krajach podejmowane są akcje mające na celu lepsze poznanie tych ciekawych ssaków.
Mimo, iż nietoperze mają mało wrogów naturalnych, jednak ich ochrona wymaga interwencji człowieka. Głównym zadaniem jest zabezpieczanie kryjówek nietoperzy przed niekontrolowaną penetracją ludzi oraz zapewnianie kryjówek w lasach, w których jest coraz mniej drzew dziuplastych.
Nocek duży
Wiesza się więc specjalne skrzynki dla nietoperzy, zaopatrzone w wąski, szczelinowy otwór w dolnej części. W ciągu roku prowadzone są kontrole zasiedlenia budek stanowiących letnie dzienne schronienia, a zimą ich zimowiska w ziemiankach, schronach militarnych, piwnicach i na strychach.
Karlik większy
W Mazowieckim Parku Krajobrazowym realizowany jest projekt czynnej ochrony nietoperzy dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pracownicy Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych skontrolowali, razem z profesorem SGGW, Grzegorzem Lesińskim, budki zlokalizowane w okolicach Otwocka na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka. Stwierdzono występowanie Nocka dużego, Karlika większego, Gacka brunatnego, Borowca wielkiego, Mroczka późnego oraz, po raz pierwszy na tym terenie, Karlika drobnego.
Nocek duży
Karlik drobny
W sierpniu b.r. przeprowadzono również akcję nocnych odłowów nietoperzy w okolicy rezerwatu przyrody „Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego” na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W rozstawione sieci, które są całkowicie bezpieczne dla nietoperzy, udało się złowić kilka osobników mroczka późnego. Dokonano ich pomiarów, oceny płci i wieku po czym wypuszczono. Zaobserwowano także osobniki innych gatunków, które ominęły zastawione na nie „pułapki”. Były to Gacki brunatne i Borowce wielkie.
Pamiętajmy, że nietoperze to bardzo pożyteczne zwierzęta. Mimo, iż ich wygląd nie należy do szczególnie zachwycających, to są to raczej malutkie zwierzęta, które nie zrobią nam żadnej krzywdy. Ich rozmiary, w zależności od gatunku, wahają się między 3,3 cm a 8,5 cm, a waga między 3g a 44g. Ich pokarm stanowią owady, jak np. komary, ale także muchówki, pluskwiaki, chrząszcze i motyle nocne.
Czynna ochrona nietoperzy w mazowieckich parkach krajobrazowych dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 30 000,00 zł, www.wfosigw.pl