Listopadowa nostalgia przemijania
Pierwszy i drugi dzień listopada, to czas refleksji, zadumy i wspomnień. Wszystkich Świętych i obchodzone następnego dnia Zaduszki, to uroczystości obchodzone w Polsce ku czci wszystkich znanych i anonimowych zmarłych.
Święto zmarłych to czas, kiedy odwiedzamy groby bliskich nam osób. W naszych lasach znajdziemy miejsca upamiętnione w formie pomników, tablic, krzyży i mogił. Przypominają nam one często o patriotyzmie, męczeństwie i bohaterstwie ludzi oraz stratach, jakie ponieśliśmy podczas wojen, okupacji i represji politycznych.
Pracownicy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego posprzątali mogiły i historyczne miejsca pamięci poległych m.in.:
Celestynów ul. Św. Kazimierza – mogiła nieznanego żołnierza.
Gózd – krzyż z piaskowca ustawiony na kamiennym cokole i na schodkowym postumencie z cegieł z wykutym napisem „D. 24 MAJA 1882 R.”. Krzyż ten jest ustawiony w miejscu, w którym została śmiertelnie ukąszona przez żmiję córka właściciela Starej Wsi (Kołbiel) hrabiego Józefa Zamoyskiego. Zdarzenie miało miejsce 24 maja 1882 r.
Bocian – Pomnik Leśników Nowakowskich. W nocy 8 grudnia 1943 r. komuniści związani z PPR napadli na leśniczówkę Nowakowskich. Mieczysława Nowakowskiego i jego syna Dobrosława bestialsko zamordowano w niewielkiej odległości od domu. Dotychczas o miejscu tragedii przypominał symboliczny drewniany krzyż.
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” (Wisława Szymborska).