22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi
Obchody Dnia Ziemi swą tradycją sięgają roku 1970 i zostały zapoczątkowane przez dwóch Amerykanów – polityka Gaylorda Nelsona – senatora wspierającego ochronę środowiska oraz ekologa Johna Mc Conella, który był pomysłodawcą ustanowienia Dnia Ziemi.
Obecnie obchodzone są w 192 krajach, w tym w Polsce od 1990 roku. Od tego czasu zaczęły powstawać pierwsze organizacje pozarządowe zajmujące się popularyzacją i promocją postaw proekologicznych oraz działań mających na celu ochronę środowiska.
Taki też cel przyświeca corocznym obchodom Dnia Ziemi, gdzie oprócz promowania postaw proekologicznych w społeczeństwie, zwracania uwagi na zagrożenia płynące z rozwoju przemysłu, prezentowane są w rożnych formach walory środowiska przyrodniczego oraz popularyzacja wiedzy na temat form ochrony przyrody. Dniom Ziemi przyświecają hasła dotyczące potrzeby oszczędzania wody, energii, segregacji odpadów, promocji odnawialnych źródeł energii, świadomego dokonywania wyborów przy zakupach.
W tych ostatnich tygodniach, kiedy wszyscy jesteśmy poddani presji dostosowania się do obostrzeń wynikających z ochrony przed koronawirusem, jeszcze bardziej, jak nigdy dotąd, zaczynamy doceniać i tęsknić za przyrodą. Uświadamiamy sobie, jak nam ciężko wytrzymać w ścianach swoich mieszkań bez możliwości wyjścia do parku, lasu, rezerwatu. Jak jest nam potrzebne powietrze, zapach i zieleń drzew. Dochodzimy też do wniosku, że przyroda pozostawiona sama sobie, bez problemu przetrwa, podczas gdy my już mamy dość. Takie przykłady z ostatniego czasu można mnożyć. Natura przejmuje puste miasta świata. Zanieczyszczone wody kanałów Wenecji, które od dawna nie widziały ryb, po ustaniu transportu wodnego i ruchu turystycznego, zaroiły się od nich. W Singapurze w centrum miasta beztrosko bawiły się wydry, delfiny widziano w pustym porcie Sardynii, a rodzinę gęsi na lotnisku w Tel Avivie. Jelenie przechadzały się pustymi ulicach miasta Nara w Japonii.
To taki inny Dzień Ziemi, bez festynów i pikników plenerowych. W tym roku człowiek został zmuszony do zrobienia trochę więcej miejsca na Ziemi dla jej innych mieszkańców. Chciejmy ich zauważyć wyruszając na wycieczkę do lasu, Parku Narodowego czy Parku Krajobrazowego.