Wizyta studentów SGGW w Warszawie na terenie KPK
W dniach 25 i 26 kwietnia 2019 r. na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego przebywali studenci Zakładu Zoologii Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie.
25 kwietnia była to 45 osobowa grupa studentów III roku, którzy w ramach zajęć terenowych z przedmiotu – restytucja i czynna ochrona zwierząt wysłuchali prelekcji w siedzibie Kozienickiego KP a następnie udali się do Ośrodka Edukacyjnego KPK w Augustowie na zajęcia terenowe.
Prelekcje dotyczyły następujących tematów:
- przedstawiciel parku przedstawił działania edukacyjne KPK odnośnie płazów i owadów zapylających
- dr inż. Witold Strużyński, wykładowca w Zakładzie Zoologii, Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie, na temat programu „Czynna ochrona różanki, raka szlachetnego i raka błotnego w Mazowieckim Zespole Parków Krajobrazowych” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej 2017-2019.
- Błażej Wojtowicz, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, na temat czynnej ochrony nietoperzy prowadzonej na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej. Działania prowadzone są w ramach projektu „Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej” przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne przy współpracy z Nadleśnictwami – Kozienice, Radom, Zwoleń oraz Kozienickiego Parku Krajobrazowego, finansowanego przez WFOŚiGW w Warszawie. W ramach zadania zawieszono schrony na terenie Puszczy Kozienickiej. Ponadto w 2017 roku przeprowadzono kontrole już zawieszonych w poprzednich latach schronów. Jednocześnie prowadzono odłowy w sieci oraz nasłuchy detektorowe mające na celu uzupełnienie danych o składzie gatunkowym nietoperzy na terenie obydwu Puszcz. Przeprowadzono też kontrole znanych kolonii rozrodczych oraz schronień letnich nietoperzy. Poszukiwano również nowych potencjalnych miejsc przebywania tych zwierząt. Prace wykonane w roku 2017 pozwoliły na stwierdzenie nowego gatunku nietoperza w Puszczy Kozienickiej – nocek łydkowłosy.
Studenci biorą udział w zadaniu dotyczącym napisania 3-letniego projektu z Funduszu GEF na temat wybranych gatunków lub grupy pokrewnych gatunków chronionych. W 8-osobowych zespołach mają opracować merytorykę projektu, określić potrzebne fundusze i sposób realizacji. Informacje zdobyte podczas spotkania na pewno będą przydatne w pisaniu projektów.
Po prelekcjach studenci udali się do Ośrodka Edukacyjnego KPK w Augustowie gdzie zobaczyli jak działa wylęgarnia ryb i raków a następnie udali się do miejsc rozrodu traszek znajdujących się w pobliżu ośrodka, na polach wsi Augustów. Po drodze mijali nieużytkowane pole, miejsce rozrodu modliszki zwyczajnej. Tu mogli zaobserwować ooteki modliszki (kokony z jajami) umieszczone na łodygach roślin.
Przy jednym z oczek wodnych mogli zobaczyć traszkę grzebieniastą składającą jaja na liściach roślin. Dołki traszkowe w Augustowie są pod krajową kontrolą, są bardzo cenne ze względu na możliwość rozrodu tego gatunku.
Drugiego dnia tj. 26 kwietnia, do siedziby Zespołu ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego przybyła 20-osobowa grupa studentów I roku studiów magisterskich, która w ramach przedmiotu – działalność parków krajobrazowych, wysłuchała prelekcji na temat działalności naszego parku a następnie zwiedziła nasz ośrodek w Augustowie.
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/studenci_2019{/gallery}