Oko w oko z modliszką zwyczajną (Mantis religiosa)
Pewnego słonecznego dnia podczas wyprawy terenowej pracownicy Kozienickiego Parku Krajobrazowego zauważyli niezwykłego owada. Oczywiście była to modliszka zwyczajna (Mantis religiosa).
Do niedawna ten ciepłolubny gatunek występował na nielicznych stanowiskach w południowej części Polski. W ostatnich latach notowane są liczne doniesienia o jego występowaniu w centralnej, a nawet północnej i wschodniej części kraju.
Modliszka zwyczajna jest jedynym przedstawicielem rodziny modliszkowatych (Mantidae) w Europie Środkowej. Jest ciekawym owadem ze względu na swój wygląd, ale również i zachowanie. Samica jest zwykle większa od samca, długość jej ciała może się wahać od 50 do 75 mm. Samce są delikatniejsze i mniejsze (do 60 mm) oraz mogą podrywać się do krótkich lotów (w odróżnieniu od samic).
Owad dzięki ochronnemu ubarwieniu jest doskonale zamaskowany. Modliszki słyną z drapieżnych zwyczajów, nie oszczędzają nawet przedstawicieli własnego gatunku. Przednie kończyny przekształcone są w narządy chwytne, które są tak silne, że umożliwiają unieruchomienie nawet tak dużych owadów jak koniki polne. Złapana w „sidła” ofiara nie ma szans na ucieczkę i jest zjadana żywcem.
Modliszka zwyczajna swoją nazwę zawdzięcza ułożeniu odnóży, które przypominają złożenie rąk do modlitwy.
Dorosłą modliszkę można spotkać od sierpnia do października w ciepłe dni na nasłonecznionych polanach i obrzeżach lasu.
Modliszka zwyczajna objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze jako gatunek bardzo wysokiego ryzyka (EN).
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku pt. „Oko w oko z modliszką”
https://1drv.ms/v/s!AhJo58SnbcXxgixaCI-4L_xdS3Z0?e=ommj1I
W załączniku karty dla młodych przyrodników.