Oko w oko z modliszką zwyczajną (Mantis religiosa)
Podczas patrolu terenowego pracownicy Kozienickiego Parku Krajobrazowego zauważyli niezwykłego owada. Oczywiście była to modliszka zwyczajna (Mantis religiosa). Do niedawna ten ciepłolubny gatunek występował na nielicznych stanowiskach w południowej części Polski. W ostatnich latach notowane są liczne doniesienia o jego występowaniu w centralnej, a nawet północnej i wschodniej części kraju.
Modliszka zwyczajna jest jedynym przedstawicielem rodziny modliszkowatych (Mantidae) w Europie Środkowej. Jest ciekawym owadem ze względu na swój wygląd, ale również i zachowanie. Samica jest zwykle większa od samca, długość jej ciała może się wahać od 50 do 75 mm. Samce są delikatniejsze i mniejsze (do 60 mm) oraz mogą podrywać się do krótkich lotów (w odróżnieniu od samic).
Owad dzięki ochronnemu ubarwieniu jest doskonale zamaskowany. Modliszki słyną z drapieżnych zwyczajów, nie oszczędzają nawet przedstawicieli własnego gatunku. Przednie kończyny przekształcone są w narządy chwytne, które są tak silne, że umożliwiają unieruchomienie nawet tak dużych owadów jak koniki polne. Złapana w „sidła” ofiara nie ma szans na ucieczkę i jest zjadana żywcem.
Modliszka zwyczajna swoją nazwę zawdzięcza ułożeniu odnóży, które przypominają złożenie rąk do modlitwy.
Dorosłą modliszkę można spotkać od sierpnia do października, w ciepłe dni, na nasłonecznionych polanach i obrzeżach lasu.
Modliszka zwyczajna objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze jako gatunek bardzo wysokiego ryzyka (EN).
Zapraszamy do obejrzenia filmiku pt. „Oko w oko z modliszką zwyczajną”
https://1drv.ms/v/s!AhJo58SnbcXxgixaCI-4L_xdS3Z0?e=gzHl4Z
W załączniku karty dla młodych przyrodników.
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/26.08.2020{/gallery}