Obóz Naukowy Chemików Uniwersytetu Łódzkiego
W lipcu na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego odbył się obóz naukowy zorganizowany przez Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Łódzkiego. Studenci wraz z opiekunami Uniwersytetu Łódzkiego tak jak w 2007 i 2010 roku, przeprowadzili badania fizyko – chemiczne wód powierzchniowych. Monitoringiem objęto rzekę Zagożdżonkę będącą lewym dopływem Wisły, oraz rzeki ją zasilające Brzeźniczkę, Mirenkę, Trupień, a także cieki leżące na terenie Parku: Zwolenkę, Policzankę, Krypiankę i Krępiec.
Podczas badań oznaczono następujące parametry fizykochemiczne: temperatura, odczyn pH, barwa, zapach, przewodność, ilość tlenu rozpuszczonego, twardość ogólną zawartość jonów amonowych, azotanowych (III) i (V), fosforanowych (V), chlorkowych, wapniowych, magnezowych, oraz BZT5 (biologiczne zapotrzebowanie na tlen po 5 dniach). Wszystkie wymienione badania wykonano zgodnie z metodyką wskazaną przez Polskie Normy.
Porównanie wyników badań przeprowadzonych w lipcu 2007 i 2010 roku może wskazać na zachodzenie stopniowych zmian stanu wód powierzchniowych Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Jednak otrzymane wyniki w badanym czteroletnim okresie, należy traktować z dużą ostrożnością. Rok 2010 charakteryzował się dużymi opadami atmosferycznymi, co spowodowało wysoki poziom wód, które mogły wpłynąć na parametry fizyko-chemiczne badanych rzek. Wyniki wskazują na pogorszenie jakości wody w rzece Zagożdżonce. Natomiast najlepszą jakościowo wodą odznacza się rzeka Krępiec.
Wyniki tegorocznych badań zostaną przysłane do KPK do końca października wówczas będziemy mogli porównać je z wynikami z badań z poprzednich lat i określić jakość wód na naszym terenie.