„NOC SÓW ” spotkanie z bezszelestnymi duchami nocy w Kozienickim Parku Krajobrazowym
„Noc Sów” to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne koordynowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie w całej Polsce, poświęcone tajemniczym ptakom, które mimo iż od dawna gnieżdżą się w pobliżu ludzkich zabudowań, zawsze były dla ludzi zwierzętami o tajemniczej naturze i niezwykłych zwyczajach. Cichy i lekki lot sów, które pojawiają się nagle i szybko znikają w mroku, ich głos, często kojarzony z demonicznym śmiechem i nawoływaniem diabła szukającego ludzkich dusz, a także wygląd zewnętrzny, zwłaszcza duże oczy o przeszywającym spojrzeniu – wszystko to budziło w człowieku lęk.
Na świecie żyje około 200 gatunków sów i wciąż są odkrywane nowe. W Polsce obecnie gniazduje 10 gatunków. Sowy prowadzą terytorialny tryb życia, aktywne są głównie nocą, dzień przesypiają w ukryciu. Doskonały wzrok, zdolność przestrzennego widzenia, cichy lot dzięki specjalnej budowie piór oraz szlara i asymetryczne małżowiny uszne umożliwiają bardzo dokładne namierzanie ofiary. To wszystko czyni z sów doskonałych nocnych drapieżników.
Marcowe noce to bardzo dynamiczny okres w roku dla większości naszych sów. W tym czasie odbywają się sowie gody, dzięki czemu łatwiej usłyszeć pohukiwania nawołujących się osobników. Aby pokazać jak wygląda nocne życie lasu, umożliwić obserwację sowiej aktywności oraz połączyć miłośników sów, pasjonatów przyrody, poszukiwaczy wiedzy i tych, którzy chcą mądrze spędzić czas z rodziną Kozienicki Park Krajobrazowy zorganizował dwa wydarzenia o charakterze edukacyjno-poznawczym.
W piątkowy wieczór 22 marca w ośrodku edukacyjnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie odbyło się spotkanie miłośników ptaków zorganizowane we współpracy z Mazowiecko – Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym. Wzięli w nim udział doświadczeni ptasiarze, którzy udali się na trzygodzinny spacer w głąb najstarszej części Puszczy Kozienickiej. Jego celem było nasłuchiwanie sów. Niezwykle emocjonująca nocna wyprawa zaowocowała obserwacjami bezszelestnie przelatujących ptaków i słuchaniem terytorialnego i godowego nawoływania samców. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko, podczas którego uczestnicy spotkania dzieli się wiedzą i swoimi doświadczeniami z obserwacji ptaków.
W sobotę 23 marca pasjonaci przyrody spotkali się w siedzibie Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Zorganizowana tu Noc Sów rozpoczęła się od części warsztatowej, podczas której uczestnicy poznali legendy i mity związane z sowami oraz niezwykle ciekawy i różnorodny świat tych nocnych drapieżników.
Dzięki wspaniałym zdjęciom Artura Tabora zgromadzeni poznali sylwetki naszych sów, różne środowiska w których żyją i przekonali się, że sowy nie są aż tak jednorodną grupą ptaków. Choć wiele o sowach już wiemy, wciąż jeszcze mają przed nami wiele tajemnic.
Po zakończeniu części warsztatowej grupa udała się w teren, do pobliskiej Puszczy Kozienickiej, aby posłuchać głosów sów. Pogoda na nocne wędrówki była znakomita. Bezchmurne rozgwieżdżone niebo i brak wiatru sprawiły, że bez trudu można było poruszać się po leśnych ścieżkach. Wycieczka zaowocowała możliwością usłyszenia podniecającego pohukiwania samca puszczyka. Chociaż odezwał się tylko dwa razy i tak wszyscy byli pełni wrażeń. Po powrocie do siedziby Kozienickiego Parku na wycieczkowiczów czekały kiełbaski i gorąca herbata.
W obydwu wydarzeniach wzięło udział łącznie 45 osób.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólny wieczór z sowami i już teraz zapraszamy za rok.
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/nowy folder 10{/gallery}