Leśne wędrówki – martwe drewno
W Puszczy Kozienickiej są miejsca, w których obok pięknych, zdrowych drzew możemy natknąć się na drzewa które zakończyły swoje życie. Niektóre stoją jeszcze suche, połamane, inne leżą na ziemi.
Drzewa te, niby martwe, tak naprawdę zaczynają żyć nowym życiem. Miejsca powstałe po powaleniu drzew wiatrem (wykroty) stają się środowiskiem dla rozwoju siewek młodych drzew i roślin zielnych. Martwe drzewa zasiedlają różne gatunki grzybów i owadów. Stają się też miejscem żerowania dla wielu ptaków – dzięciołów, kowalików czy sikor.
Najbardziej cenne drzewostany zbliżone do naturalnych ekosystemów zostały objęte ochroną jako rezerwaty. Aby chronić te cenne siedliska, na obszarze Puszczy Kozienickiej ponad 40 lat temu powstał Kozienicki Park Krajobrazowy, noszący od 2004 roku imię prof. Ryszarda Zaręby.
Zapraszam do zajrzenia do jednego z 14 rezerwatów Kozienickiego Parku Krajobrazowego, gdzie obok dorodnych zdrowych drzew są i te obumarłe, które mogą powoli rozkładać się i są miejscem życia dla wielu innych organizmów.