Kącik młodego przyrodnika – „Dokąd nocą tupta jeż, możesz wiedzieć jeśli chcesz”
W listopadzie jeż obchodzi swoje święto w związku z tym przygotowaliśmy dla młodych przyrodników zdalny quiz o kolczastym przyjacielu oraz kilka kreatywnych zadań do wykonania.
Link do quizu
https://docs.google.com/forms/d/1qQV_tP-ZbKmkMBiyUutmZaYZK6lDm69QwbwZv1nT5zY/edit
Trzy pierwsze osoby, które poprawnie rozwiążą i prześlą quiz oraz zadzwonią na nr tel. 607 600 415 otrzymają drobne upominki Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Zapraszamy również do rozwiązania quizów o pszczole miodnej oraz Kozienickim Parku Krajobrazowym:
https://docs.google.com/forms/d/1wKuNvMs8-R96bsPAl4XFJPtTQuEkHFvJE9SEp1OAjkw/edit
https://docs.google.com/forms/d/10dUqx-moCvR-lMNVjGVpSrESvSuuK08fIOZBau-6bPI/edit
Jeż należy do najbardziej charakterystycznych zwierząt jakie możemy spotkać w naszym otoczeniu, więc nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z jego rozpoznaniem. Każdy, kto spotyka jeża, może stwierdzić, że nie jest to zwierzę płochliwe. Wędruje wśród traw, liści i krzewów, zupełnie nie stara się ukryć swojej obecności. Kiedy jednak zbliżymy się zbytnio i naruszymy jego strefę bezpieczeństwa, zwija się w ciasną kulę, strosząc przy tym swoje kolce. Gdy zaczyna spadać temperatura, a przyroda przygotowuje się do nadejścia zimy, jeże bardzo intensywnie żerują. Muszą zgromadzić, jak największą ilość tłuszczu, który pozwoli im przetrwać do wiosny. Wbrew stereotypom nie przenoszą na swoich grzbietach rumianych jabłek: żywią się ślimakami, dżdżownicami, żabami, drobnymi ssakami czy ptasimi jajami, a także padliną. Jak na tak małe zwierzęta mogą pokonywać duże odległości. Nocą potrafią przejść nawet 3 kilometry. Zamieszkują lasy liściaste, ale coraz częściej możemy jeża spotkać w naszych ogrodach i miejskich parkach.
Jeże zapadają w hibernację zazwyczaj w październiku, gdy temperatura spada poniżej 10 st. C. Stan taki trwać może nawet pół roku. Czynnikiem decydującym jest oczywiście pogoda i ewentualne anomalie z nią związane. Ale nawet w czasie srogiej zimy sen jeża wcale nie jest ciągły. Na swoje zimowe kryjówki ssaki te wybierają norki wykopane pod korzeniami drzew, sterty chrustu lub kopce z liści. Robiąc jesienne porządki w naszych ogrodach pamiętajmy, żeby przed usunięciem takiego kopca sprawdzić czy nie mieszka w nim lokator. Jeże są pożądanym i wyjątkowym gościem naszych ogrodów i parków. Jak można zaprosić jeże na swoją działkę lub przydomowego ogrodu ? Wbrew pozorom to nie jest trudne i nie wymaga od nas zbyt wiele pracy. Wystarczy w zasadzie przestać z naszego otoczenia robić przesadnie zadbane i wypielęgnowane miejsce. Jeże potrzebują krzewów czy drzew liściastych. W liściach, których mogą się ukrywać i budować swoje letnie i zimowe gniazda.
Z codziennych obserwacji wiemy, że ogromna ilość tych zwierząt ginie w wyniku kolizji drogowych. Jeże nie potrafią uciec przed pędzącym samochodem, jedyne co mogą zrobić to przyjąć obronną pozę, co niestety nie ochroni ich przed kołami auta. Taki sam udział w przyczynach śmierci mają zatrucia, którym ulegają. Wszelkie środki chemiczne, które stosowane są do zwalczania owadów i ślimaków, są odkładane w narządach jeży i powoli wpływają na ich osłabienie, a w ostateczności prowadzą do śmierci. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić.
Zdjęcia: http//pixabay.com.pl
{gallery}aktualnosci/kozienicki-park/18.11.2020{/gallery}