Sprzątanie mogił i historycznych miejsc pamięci w Chojnowskim PK
Coraz częściej myślimy o nadchodzącym święcie zmarłych i odwiedzamy cmentarze z grobami naszych najbliższych. Niestety, są też miejsca zapomniane i zaniedbane… Pracownicy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego posprzątali mogiły i historyczne miejsca pamięci o poległych.
Uprzątnęliśmy m.in.:
Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej z 1915r, znajdują się tu mogiły 68 żołnierzy niemieckich oraz 18 mogił żołnierzy rosyjskich.
Pomnik 109 więźniów Pawiaka w Stefanowie, rozstrzelanych przez hitlerowców w lutym 1943 roku w lesie Chojnowskim w pobliżu drogi przeciwpożarowej nr 10.
Mogiłę powstańców warszawskich z 1944 r w Nowinkach z napisem „Gdzieś płacze matka, wygląda Cię żona, sierotami pozostały dzieci. Ojczyźnie – rodaku oddałeś młode życie, nie zostawiwszy imienia na zapadłej mogile…
Pomnik pamięci oddziału Władysława Kononowicza w Chojnowie – w tym miejscu 19 maja 1863r zginęło 12 powstańców. Ciała poległych żołnierzy złożono na cmentarzu parafialnym w Piasecznie.
Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej (1915r) koło Jesówki nazywany popularnie “Różanką”, gdyż na wale go otaczającym rosły dzikie róże, posadzone przy tworzeniu cmentarza. Spoczywają tu prochy 76 żołnierzy niemieckich oraz 124 żołnierzy rosyjskich.
Fot. arch. MZPK i Kamila Michalak-Jobda.
MZPK nie wyraża zgody na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.