Relacja z warsztatów o równonogach
W minioną sobotę, 6 lipca, spotkaliśmy się z izopodologiem, tj. specjalistą od równonogów, Panem Arturem Szpalkiem. Poszukiwania równonogów rozpoczęliśmy przy murze otaczającym kościół pw. św Zygmunta w Słomczynie, po czym ruszyliśmy spacerem przez las. Na koniec spaceru zebrane okazy oglądaliśmy pod mikroskopem.
Podczas spotkania z ekspertem uczestnicy dowiedzieli się gdzie żyją równonogi, czym się żywią i jakie są cechy po których można je próbować odróżnić. Najciekawszym faktem okazała się informacja, że równonogi chodzą „w ciąży”, co mogliśmy oglądać na własne oczy, pod mikroskopem.
Udało nam się odnaleźć stonogę murową, która jak się okazało wygląda inaczej niż wiele osób myślało. Napotkaliśmy też kulanki i skuliczki, które potrafią się zwinąć w kulkę. Oglądaliśmy również żyjącego w środowiskach synantropijnych prosionka szorstkiego. To tylko kilka gatunków z tych które odszukaliśmy w szparach murów i pod korą. Znaleźliśmy również skulicę, bardzo podobną do kulanek, która okazała się wijem, a nie skorupiakiem.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i mile spędzony czas! Dziękujemy prowadzącemu oraz Towarzystwu Przyrodniczemu „Bocian” za współorganizację, a także Gminie Konstancin-Jeziorna za sfinansowanie warsztatów.
Dofinansowanie Gmina Konstancin-Jeziorna
Współorganizator: Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”