Obserwacje motyli nocnych w Chojnowskim PK
Owady Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, ze względu na to że jest to bardzo duża grupa zwierząt, są dość słabo poznane, dlatego też w trakcie kontroli terenowych zbieramy informacje m.in. o występujących na terenie Chojnowskiego Parku motylach. Nie wszystkie motyle można jednak spotkać za dnia, dlatego w ciepłe sierpniowe wieczory postanowiliśmy przeprowadzić pilotażowe kontrole motyli nocnych w trzech lokalizacjach.
W celu obserwacji motyli nocnych rozwiesiliśmy pomiędzy drzewami białe prześcieradło na które skierowaliśmy mocne światło, co miało na celu przywabienie owadów. Poza motylami nocnymi do światła przylatywały też inne owady w tym pluskwiaki, złotooki, komary, a nawet jeden szerszeń. Wiele motyli nocnych które przyleciały w trakcie obserwacji udało nam się zidentyfikować, a część zdjęć jeszcze czeka na analizę. Ćmy są bardzo liczną grupą owadów, a wiele z nich można rozpoznać do poziomu gatunku jedynie w wyniku dokładniejszych badań schwytanych osobników. Część motyli jednak ma charakterystyczny wygląd, a część można stosunkowo łatwo zidentyfikować przynajmniej do poziomu rodzaju.
Na materiale siadały ćmy najróżniejszych rozmiarów i kształtów, w tym uważane za szkodniki barczatka sosnówka i brudnica mniszka. Najliczniej obserwowane były omacnicowate gatunku Synaphe punctalis, których gąsienice żerują m.in. na komonicach. Najbardziej barwnymi ćmami które udało się uchwycić na zdjęciu była walgina rdestniak (miernikowcowate) i wycinka sierpianka (wycinkowate). Gąsienice pierwszego gatunku chętnie żerują na rdestach i szczawiach, natomiast drugiego na brzozach i olszach.
Najciekawszym zaobserwowanym gatunkiem był przedstawiciel płożkowatych Daldinia concentrica. Pomimo, że jest to gatunek pospolity, zaobserwowaliśmy go na razie tylko w jednej z trzech lokalizacji – znajdującej się w sąsiedztwie rezerwatu przyrody. Gąsienice tego gatunku żerują na butwiejącym drewnie (ksylofagi), co wyjaśnia występowanie tego gatunku właśnie tam, gdzie takiego pokarmu w lesie jest najwięcej.
Liczymy, że w kolejnym sezonie kontrole uda się nam kontynuować i powiększać wiedzę na temat owadów występujących w Chojnowskim Parku Krajobrazowym.
Fot. Katarzyna Kozłowska – Archiwum MZPK.
MZPK nie wyraża zgody na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.