Nowy gatunek nietoperza w schronieniach letnich w Chojnowskim PK
W lasach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego rozwieszonych zostało ponad 200 letnich schronień dla nietoperzy. Są to skrzynki typu Stratmann zmodyfikowany.
Skrzynki te są chętnie wykorzystywane przez nietoperze nie tylko jako dzienne kryjówki, ale też miejsca rozrodu. Regularne kontrole skrzynek wykonywane przy pomocy chiropterologów z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” pozwalają określić jakie gatunki zasiedlają skrzynki i jak zmienia się wykorzystanie skrzynek przez nietoperze na przestrzeni lat.
Do tej pory obserwowano wykorzystanie skrzynek przez dziewięć gatunków nietoperzy. Najliczniej skrzynki wykorzystują:
- borowiec wielki Nyctalus noctula,
- karlik większy Pipistrellus nathusii,
- karlik drobny Pipistrellus pygmaeus,
- gacek brunatny Plecotus auritusm,
- mopek zachodni Barbastella barbastellus.
Rzadziej obserwowane są:
- nocek Brandta/wąsatek Myotis mystacinus sensu lato,
- nocek Natterera Myotis nattereri,
- nocek duży Myotis myotis,
- mroczek późny Eptesicus serotinus (Cnephaeus serotinus).
Podczas kontroli skrzynek przeprowadzonej 19 lipca br. stwierdzono w jednej ze skrzynek już dziesiąty gatunek nietoperza! Był to borowiaczek Nyctalus leisleri, nazywany też borowcem leśnym. Nietoperze tego gatunku wyglądają jak miniaturki borowca wielkiego. Poza rozmiarem ciała, ważną cechą rozpoznawczą jest kolor sierści. Brązowa sierść borowców wielkich ma odcień rudawy, podczas gdy futro borowiaczków jest kasztanowe (ciemnobrązowe), na końcach jaśniejsze.
Borowiaczki zasiedlają lasy. Za dnia szukają schronień w dziuplach i szczelinach pni drzew. Najchętniej żerują w lukach drzewostanów liściastych, chwytając ofiary w powietrzu. Najczęściej polują na muchówki, w tym komary.




Fot. K. Kozłowska /arch. MZPK