Nie zabieraj podlotów do domu!
Nadeszła wiosna – ptaki wiją gniazda, składają i wysiadują jaja oraz karmią pisklęta. Te które zrobiły to wcześniej mają już całkiem spore młode. Niestety wiele ludzi dobrego serca chcąc pomóc zabiera napotkane w lesie młode ptaki do domu. Nie róbmy tego!
Jeśli spotkamy spacerujące po ziemi pisklę, które nie ma widocznych urazów, nie zabierajmy go do domu! Wygląda ono może nieporadnie, z powodu nie do końca wykształconego dorosłego upierzenia i niezgrabnego sposobu poruszania się (podskakuje i próbuje podlatywać), ale nie zostało porzucone! Głośno ćwierka gdy jest głodne, ale rodzice cały czas się nim opiekują donosząc pokarm. Faza podlota jest jednym z etapów dorastania.
W takich wypadkach najlepszą pomocą jest posadzenie ptaka wyżej na gałęzi najbliższego drzewa, poza zasięg kotów i psów. Rodzice na pewno się nim zajmą. Zabierając je z naturalnego środowiska i pozostawiając pod opieką człowieka zmniejszamy jego szansę na przetrwanie. Człowiek nigdy nie zastąpi pisklęciu rodziców i choćby bardzo się starał nie zajmie się nim w taki sposób jak oni.
Takich ptaków nie zabieraj!
{gallery}aktualnosci/chojnowski-park/29-04-2020 nie zabieraj podlotów/nie zabieraj{/gallery}
Jeśli gniazdo jest zniszczone, zabierz ptaki!
{gallery}aktualnosci/chojnowski-park/29-04-2020 nie zabieraj podlotów/zabierz{/gallery}
Przypominamy, że w związku z epidemią prosimy o przekazywanie ptaków rannych bezpośrednio do Ptasiego Azylu w Warszawie lub dzwonienie po ekopatrol. Mazowiecki Park Krajobrazowy nadal przyjmuje ptaki zdrowe, które straciły rodziców lub gniazdo i potrzebują podchowania.
Fot. Archiwum MZPK.
MZPK nie wyraża zgody na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.