Konkurs „Tropy i ślady występowania zwierząt w Chojnowskim Parku Krajobrazowym”.
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu Powiatu Piaseczyńskiego do wzięcia udziału w konkursie O Chojnowskim Parku Krajobrazowym, który odbędzie się w roku 2024 pod hasłem „Tropy i ślady występowania zwierząt w Chojnowskim Parku Krajobrazowym”. Jak co roku konkurs podzielony jest na trzy kategorie wiekowe: klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Przebiega w dwóch etapach, szkolnym i parkowym.
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 września 2024. na prace czekamy do 18 października 2024r.
Klasy I-III
- Kto może wziąć udział: dzieci uczące się w roku szkolnym 2024/2025 w klasach I, II i III szkół podstawowych.
- Zadanie konkursowe: wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej bobra lub rodzinę bobrów i zostawianych przez nie śladów”.
- Śladami mogą być np. tropy zwierząt, żeremia, tamy, zgryzy bobrowe, powalone przez bobry drzewa, zalewy stworzone przez bobry. Praca może ale nie musi mieć tytuł.
- Prace należy wykonać indywidualnie. Każda szkoła może przekazać maksymalnie 3 prace do etapu parkowego.
- Przyjmujemy prace wykonane techniką dowolną, np. narysowane, namalowane, wyklejane, kompozycje przestrzenne stworzone z materiałów naturalnych o maksymalnej wielkości do formatu A2.
- Kryteria oceny: poprawność merytoryczna, staranność wykonania, kreatywność i pomysłowość, zgodność z kryteriami formalnymi. Oceniając technikę wykonania komisja konkursowa będzie mieć na względzie wiek dzieci.
- Prace zakwalifikowane do II etapu należy prosimy o dostarczać osobiście do siedziby Chojnowskiego Parku Krajobrazowego w Żabieńcu ul. Instytutowa 10 (budynek Instytutu Rybactwa Śródlądowego) lub pocztą na adres korespondencyjny: Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, ul. Sułkowskiego 11, 05-400 Otwock.
- Otrzymanie prac zakwalifikowanych do II etapu konkursu potwierdzimy mailowo.
Klasy IV-VI
- Kto może wziąć udział: dzieci uczące się w roku szkolnym 2024/2025 w klasach IV, V i VI szkół podstawowych.
- Zadanie konkursowe: sfotografowanie lub narysowanie jak największej liczby śladów i tropów zwierząt znalezionych w terenie oraz rozpoznanie i podpisanie na zdjęciach lub w prezentacji jak największej ilości z nich co do gatunku który je zostawił.
- Tropów i śladów należy szukać na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego lub jego otuliny w miejscach powszechnie dostępnych, poza rezerwatami przyrody i miejscami z zakazem wstępu.
- Pamiętajmy że ślady są bardzo różnorodne: żeremia bobrowe, wylinki owadów, odchody zwierząt, pióra, kępy sierści, ścieżki zwierząt, ślady żerowania, stare gniazda ptaków i owadów, norki gryzoni. Zapachy i dźwięki też są śladami!. Nie da się ich sfotografować, ale może ktoś wpadnie na pomysł jak je namalować, narysować lub w inny sposób utrwalić?.
- Jeżeli jest taka potrzeba, pracy można nadać tytuł.
- Prace zakwalifikowane do etapu parkowego należy dostarczyć w formacie elektronicznym. Formaty: jpg / jpeg, *pptx, pdf, dopuszczalny rozmiar: do 15MB, na adres edukacjachpk@parkiotwock.pl. Otrzymanie pracy potwierdzimy mailowo. Prosimy o zdjęcia lub skany ewentualnych rysunków.
- Prace należy wykonać indywidualnie. Każda szkoła może przekazać maksymalnie 3 prace do etapu parkowego.
- Kryteria oceny: poprawność merytoryczna, kreatywność i pomysłowość, ilość obserwacji, staranność wykonania pracy, estetyka, prawidłowe rozpoznanie gatunków, zgodność z kryteriami formalnymi. Oceniając technikę wykonania komisja konkursowa będzie mieć na względzie wiek dzieci.
Klasy VII-VIII
- Kto może wziąć udział: młodzież ucząca się w roku szkolnym 2024/2025w klasach VII i VIII szkół podstawowych.
- Zadanie konkursowe: konkurs fotograficzny pt. „Różnorodność i piękno pajęczych sieci”
- Prace należy wykonać w grupach (dokładnie) 2-osobowych. Każda szkoła może przekazać maksymalnie 3 prace do etapu parkowego.
- Należy sfotografować jak największą ilość jak najróżniejszych sieci, każdy gatunek pająka buduje inne. Przyjmujemy zdjęcia wykonane w lesie, na łące, w ogrodzie, na ścianach wewnątrz i na zewnątrz domów i innych budynków, na ogrodzeniach, ławkach, na ziemi itp. Są wszędzie. W miarę możliwości oznaczyć rodzaj pająka który je zbudował.
- Do oceny należy przekazać prezentację w formacie *pptx, lub pdf. Prezentacje należy przesłać drogą mailową na adres edukacjachpk@parkiotwock.pl. Otrzymanie pracy potwierdzimy mailowo.
- Dopuszczalny łączny rozmiar do 15MB.
- Kryteria oceny: wartość techniczna, artystyczna i merytoryczna zdjęć, a, ilość sfotografowanych sieci, ich oznaczenie, staranność wykonania. Oceniając technikę wykonania komisja konkursowa będzie mieć na względzie wiek dzieci.
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie pod linkiem:
Poniżej znajduje się Karta zgłoszeniowa oraz wymagane deklaracje RODO:
Karta_Zgłoszeniowa Tropy i ślady występowania zwierząt w Chojnowskim Parku Krajobrazowym 2024
RODO rodzice Konkurs Tropy i ślady występowania zwierząt w Chojnowskim Parku Krajobrazowym 2024
RODO nauczyciele konkurs Tropy i ślady zwierząt w Chojnowskim Parku Krajobrazowym 2024
Przykładowe zdjęcia śladów zwierząt poniżej: