Czynna ochrona roślin na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
Pracownicy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego wspólnie z Nadleśnictwem Chojnów podjęli w sierpniu i wrześniu 2021 roku działania aby wspomóc chronione rośliny występujące na terenach leśnych. Działania te poprzedziło intensywne poszukiwanie przez pracowników Chojnowskiego PK lokalizacji tych roślin na wiosnę 2020 i 2021 roku.
Razem z leśniczymi i podleśniczymi z czterech leśnictw Nadleśnictwa Chojnów oceniliśmy potrzeby roślin zlokalizowanych w terenie. Tam, gdzie to było możliwe poprawiliśmy warunki wzrostu roślin. Działania te dotyczyły głownie efektownej rośliny, jaką jest lilia złotogłów Lilium martagon. Roślina ta została znaleziona w trzech leśnictwach położonych na terenie Nadleśnictwa i w granicach Chojnowskiego PK, łącznie w trzech oddziałach leśnych.
Kwitnąca lilia złotogłow
Zdjęcie autorstwa böhringer friedrich – Praca własna, CC BY-SA 2.5
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7218700
Lilia złotogłów do prawidłowego wzrostu wymaga odpowiedniej gleby oraz półcienistego siedliska. Dlatego też odpowiednie stanowiska dla lilii w Chojnowskim Parku stanowią widne lasy o charakterze grądowym.
Podczas kontroli lilii złotogłów zaobserwowaliśmy, że jedynie niewielki procent roślin na naszym terenie jest w stanie zakwitnąć i wykształcić torebki nasienne. Co za tym idzie, liliom trudno jest utrzymać się w danym stanowisku. Wynika to prawdopodobnie z kilku czynników:
– nadmiernego zacienienia,
– zjadania przez zwierzęta (sarny, ale zapewne też owady i ślimaki),
– zadeptywania i łamania przez ludzi,
– wyrywania kwitnących roślin do bukietów,
– przesadzania do ogrodów.
Tam, gdzie rośliny rosły w terenie zbyt zacienionym, odsłoniliśmy je poprzez usunięcie podrostu grabu i leszczyny oraz osłaniających lilie gałęzi drzew i krzewów.
Lilia złotogłów podlega ochronie na terenie Polski już od 1946 roku. Poza swoimi niewątpliwymi walorami estetycznymi, miała ona również dla ludzi znaczenie lecznicze i magiczne. Była to roślina stosowana również w potrawach. Do celów kulinarnych i leczniczych wykorzystywano zarówno cebule jak i kwiaty oraz liście.
Zdjęcia arch. MZPK.
MZPK nie wyraża zgody na wykorzystywanie zdjęć przez inne podmioty.
Aby poznać więcej roślin chronionych z terenu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego zajrzyj tutaj.
Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Chojnów za współpracę w zakresie ochrony roślin chronionych!