09-411 Biała, Siecień 134  tel. 24 231 12 73 e-mail: 

Najciekawsze obiekty - BPK

Kościół św. Wincentego à Paulo w Bądkowie Kościelnym

Parafię we wsi najprawdopodobniej erygował biskup Wit z Chotela w 1190 r. W 1251 r. miejscowość otrzymał zakon benedyktynów z Płocka. W 1366 r. odnowiono dokument erekcyjny, czego dokonał biskup Mikołaj Sówka z Gulczewa. Z zapisu wizytacyjnego (1597 r.) wynika, że świątynia pod wezwaniem św. Stefana była wówczas drewniana i umieszczone w niej były trzy ołtarze.

Czytaj dalej...

Cmentarz w Sikorzu

Na zachód od kościoła w Sikorzu znajduje się dawny cmentarz grzebalny. Założony ok. XIV/XV w. Posiada ogrodzenie z cegły oraz bramę datowaną na 1767 rok. Nad wejściem jest napis na żeliwnej płycie "PAX VOBISCUM" - pokój z wami.

Czytaj dalej...

Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie

Muzeum mieści się w starej, zabytkowej chacie drewnianej należącej do rodziny Więcławskich. Znajdują się w niej liczne materiały etnograficzne z Murzynowa i okolic, dzięki którym można poznać ich historię, kulturę i tradycję, np. dotyczącą pochodzenia nazwy miejscowości "Murzynowo" - jest to nazwa prastara, topograficzna pochodząca od słowa "murzyć" (zachmurzyć), a określająca miejsca położona nad rzeką, gdzie zachodzą liczne gwałtowne zjawiska atmosferyczne, nagłe nawałnice i równie niespodziewane rozpogodzenia.

Czytaj dalej...