09-411 Biała, Siecień 134  tel. 24 231 12 73 e-mail: 

Najciekawsze obiekty - BPK

Cmentarz w Sikorzu

Na zachód od kościoła w Sikorzu znajduje się dawny cmentarz grzebalny. Założony ok. XIV/XV w. Posiada ogrodzenie z cegły oraz bramę datowaną na 1767 rok. Nad wejściem jest napis na żeliwnej płycie "PAX VOBISCUM" - pokój z wami.

Czytaj dalej...

Muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie

Muzeum mieści się w starej, zabytkowej chacie drewnianej należącej do rodziny Więcławskich. Znajdują się w niej liczne materiały etnograficzne z Murzynowa i okolic, dzięki którym można poznać ich historię, kulturę i tradycję, np. dotyczącą pochodzenia nazwy miejscowości "Murzynowo" - jest to nazwa prastara, topograficzna pochodząca od słowa "murzyć" (zachmurzyć), a określająca miejsca położona nad rzeką, gdzie zachodzą liczne gwałtowne zjawiska atmosferyczne, nagłe nawałnice i równie niespodziewane rozpogodzenia.

Czytaj dalej...

Mazowiecki Ośrodek Geograficzny(dawniej Mazowieckie Obserwatorium Geograficzne)

Ośrodek istnieje od 1974r. i jest terenową placówką Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych. Jest położony w Murzynowie, na terenie otuliny Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.Obserwatorium zajmuje się badaniami związanymi ze środowiskiem Płocka i okolic, jego zagrożeniami i edukacją ekologiczną.

Czytaj dalej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3