chojnowski park krajobrazowy

05-500 Piaseczno, ul. Główna 48, Żabieniec tel./ fax. 22 754 51 00  

Oferta edukacyjna Chojnowskiego PK - zajęcia stacjonarne

Chojnowski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza do udziału w zajęciach edukacyjnych. Na Państwa życzenie przyjedziemy do szkoły i poprowadzimy prelekcję dla uczniów. Poniżej przedstawiamy naszą ofertę edukacyjną; możliwe jest także zaproponowanie własnego tematu zajęć! Zajęcia dostosowujemy do wieku uczestników.

Formy ochrony przyrody i działalność parków krajobrazowych

 1. Chojnowski Park Krajobrazowy – prezentacja dotycząca historii i walorów przyrodniczo-krajobrazowych Parku.
 2. Formy ochrony przyrody – prezentacja dotycząca form prawnej ochrony przyrody z nawiązaniem do form ochrony występujących na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
 3. Czynna ochrona przyrody w Chojnowskim Parku Krajobrazowym – prezentacja dotycząca prowadzonych przez ChPK działań z zakresu ochrony przyrody, w tym „Akcji Żaba”.

Walory historyczne i kulturowe Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

 1. Zabytki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – ruszamy tropem lokalnej historii. Uczestnicy zajęć poznają zabytki powiatu piaseczyńskiego i dowiadują się, jaką opowieść z przeszłości mogą one nam przekazać.

Człowiek i przyroda

 1. Leśne życie – uczestnicy dowiedzą się, czym jest ekosystem leśny, jak zachowywać się w lesie i jak się po nim poruszać, jaka jest rola lasu w życiu człowieka oraz jakie rośliny i zwierzęta możemy napotkać w Lasach Chojnowskich.
 2. Uwaga dziki, czyli jak zachować się przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem – prelekcja o bezpieczeństwie w lesie. Uczestnicy dowiedzą się, jakie niebezpieczne zwierzęta możemy spotkać w polskich lasach, jakiego zachowania możemy się po nich spodziewać oraz jak w bezpieczny sposób wędrować po lesie.
 3. Mieszkam w Parku - jak mogę chronić przyrodę w domu, w ogrodzie, w szkole?
 4. O pracy leśnika - czyli czym zajmuje się leśniczy wiosną, latem, zimą i jesienią.
 5. Bezpieczne wakacje w przyrodzie
 6. Formy ochrony przyrody w Polsce

Flora i fauna Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

 1. Charakterystyka drzew leśnych Polski – prelekcja przedstawiająca budowę drzewa, drewna. Przedstawienie głównych gatunków lasotwórczych Polski. W trakcie prelekcji dzieci mają okazję dotknąć i porównać deski pochodzące z różnych gatunków drzew. Dodatkowo możliwość zajęć praktycznych w terenie.
 2. Porosty – badamy zanieczyszczenie powietrza – prelekcja dotycząca skali porostowej. Dodatkowo możliwość zajęć praktycznych w terenie.
 3. Ssaki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – prelekcja dotycząca charakterystyki, siedlisk i trybu życia ssaków.
 4. Ptaki Chojnowskiego Parku Krajobrazowego – prezentacja gatunków ptaków z terenu Parku, ich cech rozpoznawczych, okresów przebywania w Parku oraz odgłosów, po których można je rozpoznać.
 5. Płazy i gady Polski – prezentacja przestawiająca gatunki płazów i gadów występujące na terenie Polski. Podczas zajęć dzieci m.in. dopasowują charakterystyczne cechy do danych gatunków i zapoznają się z głosami godowymi płazów.
 6. Szkodniki pierwotne i wtórne drzew – prelekcja przedstawiająca przykładowe gatunki owadów, szkodników drzew oraz sposoby stosowane w celu ich zwalczania.
 7. Pszczoła miodna – charakterystyka, zwyczaje i zagrożenia. Prezentacja o pszczole miodnej Apis mellifera, jej zachowaniach społecznych oraz o tym, dlaczego pszczół ubywa.
 8. Dzikie owady zapylające - prezentacja o dzikich pszczołach samotnicach i nie tylko.
 9. Tropy i ślady zwierząt – zajęcia prezentujące najróżniejsze ślady i tropy, które możemy napotkać podczas spacerów po ChPK. Możliwość zajęć praktycznych w terenie.
 10. Zwierzęta mniej znane: tajni agenci lasów i łąk – przedstawienie fascynujących zwyczajów zwierząt nocnych występujących w ChPK.
 11. Przygotowanie zwierząt do zimy – opowieść o tym jak różne grupy zwierząt spędzają okres zimowy.
 12. Dokarmianie ptaków zimą – prelekcja dotycząca prawidłowego dokarmiania ptaków. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się również, jakie gatunki ptaków spędzają zimę w Polsce, a które odlatują do „ciepłych krajów”.
 13. Na grzyby - prelekcja o grzybach, śluzowcach i porostach, a także o tym, które grzyby można zbierać. Możliwość zajęć praktycznych w terenie.
 14. Nasze dzięcioły - prezentacja o polskich gatunkach dzięciołów.
 15. Wiosna w przyrodzie - czyli  tym, które ptaki przylatują pierwsze, które kwiaty pierwsze kwitną.
 16. Budka nie tylko dla dudka - prezentacja o rodzajach budek dla ptaków (i nie tylko!) wraz z ciekawostkami o ich mieszkańcach
 17. Warstwy lasu
 18. Sowy i monitoring sów w Chojnowskim Parku

Zajęcia interdyscyplinarne

 1. Ekologia na widelcu - prelekcja o tym, jak to, co jemy, wpływa na przyrodę. Zajęcia połączone z nauką rozpoznawania ziaren zbóż oraz obliczaniem śladu ekologicznego.
 2. Zero Waste - warsztaty o tym, jak wytarzać mniej śmieci.
 3. Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzętach - prelekcja o tym, czy istnieją białe kruki i czy każda pliszka swój ogonek chwali.
 4. Jak kochają zwierzęta - prelekcja o tym, kto jest najlepszą mamą i najlepszym tatą w świecie zwierząt, oraz jak zwierzęta zdobywają swoich partnerów.
 5. Zmysłowe życie roślin - prelekcja o tym, jakimi zmysłami posługują się rośliny, czy rośliny czują, komunikują się i pamiętają.
 6. Dobranoc, czyli o spaniu u ludzi i u zwierząt – prelekcja o tym, czemu służy sen, jak śpią różne gatunki zwierząt oraz o higienie snu u dzieci.
 7. Jaki jest mój ekologiczny ślad - prelekcja o tym, jak nasze codzienne wybory wpływają na planetę, na przyrodę i klimat. Podczas zajęć policzymy, ile planet potrzebnych jest aby zaspokoić nasz styl życia.
 8. Jak rośnie nasze pożywienie - prelekcja o tym, skąd się biorą ryż, herbata czy banany.
 9. O inteligencji zwierząt - prelekcja o tym, czym jest inteligencja i które zwierzęta "są najmądrzejsze".
 10. Dwanaście miesięcy w przyrodzie - prelekcja o tym, skąd wzięły się nazwy miesięcy i co nam mówią o procesach zachodzących w ciągu roku w przyrodzie.
 11. Przyrodnicze Boże Narodzenie - prelekcja o tym, dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy w grudniu, dlaczego ubieramy choinkę i gdzie rośnie jemioła.
 12. Leśne wierzenia Słowian

 Zajęcia przyrodniczo-artystyczne

 1. Przyrodnicze origami - wykonujemy z papieru mazowieckie ptaki i nie tylko.
 2. Roślinne wytłaczanki - odciskamy przy pomocy młotka roślinne motywy na materiale
 3. O zwierzakach - dziuplakach - z rolki po papierze kuchennym wykonujemy dziuplaste drzewo z jego mieszkańcem
 4. Dzień Chruścika - uczymy się o chruścikach i wymyślamy własnego chruścika
 5. Filcowe zimowe ptaszki - wykonujemy z filcu ptaki zimujące w Polsce
 6. Warsztaty z recyklingu - tworzymy kwiaty z butelek plastikowych

Przed rezerwacją zajęć prosimy zapoznać się z regulaminem.
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail lub faxem (22) 754 51 00, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerami tel. (22) 754 51 00 lub 722 397 728.

Zajęcia są bezpłatne.

 • zajecia stacjonarne - pisanie tuszem z galasów
 • zajęcia stacjonarne - poznajemy rodzime minerały
 • zajęcia stacjonarne - prezentacja Sen Zwierząt
 • zajęcia stacjonarne - prezentacja Ślady i Tropy Zwierząt połączona z odciskaniem tropów w masie solnej

 Fot. archiwum MZPK