05-400 Otwock, ul.Sułkowskiego 11   tel./faks 22 779 26 94 e-mail:

Jerzyk wcale nie taki zwyczajny ptak

W dniu dzisiejszym trafił do naszego "ptasiego okienka życia" ciekawy, rzadki gość – jerzyk zwyczajny. Dzięki odpowiedniej reakcji osoby, która znalazła go na terenie gminy Karczew, udało się przywrócić tego niezwykłego i pożytecznego ptaka do środowiska.

Jerzyk po krótkim odpoczynku i odkarmieniu został uwolniony.

W przypadku gdyby zaistniała potrzeba udzielenia pomocy jerzykowi najważniejsze jest żeby nie trzymać go w klatce dla ptaków, ponieważ może zniszczyć sobie długie pióra. Stosujemy zwykłe pudełko np. po butach.

Tak jak podają różne strony internetowe trzeba stosować się do ogólnych zasad w kwestii poderwania go do lotu, nie zalecamy jednak próby samodzielnego chowu i karmienia. Optymalnym rozwiązaniem pozostaje przekazanie go straży miejskiej, ekopatrolowi lub innej służbie danej gminy.

Jerzyk zwyczajny (Apus apus) ma bardzo krótkie nogi, uniemożliwiające mu poruszanie się po ziemi. Często mylimy go z jaskółką. Większą część swego życia spędza w powietrzu. Jerzyk to jeden z najszybszych ptaków występujących na terenie Europy. Jest owadożerny. Przylatuje do Polski na początku maja, odlatuje w połowie sierpnia.

Pisklęta jerzyka posiadają niezwykłą umiejętność. Potrafią popaść w stan odrętwienia (spowalniają funkcje życiowe, spada temperatura ich ciała), kiedy na przykład bardzo spadnie temperatura powietrza.

Nie jest zagrożony wyginięciem, stan populacji jest stabilny.

DSC_0028.JPG

DSC_0029.JPG

DSC_0030.JPG

DSC_0031.JPG