logo kozienicki park krajobrazowy

26-670 Pionki, ul. Radomska 7 tel./fax.(48) 612 34 41   

Drużyna z Kozienickiego Parku Krajobrazowego po raz trzeci zwycięzcą etapu wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

W dniu 18 marca 2016 roku w Jedlni-Letnisko odbył się IV etap XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, który wyłonił najlepszą na Mazowszu drużynę, kwalifikującą się do dalszych, ogólnopolskich rozgrywek. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Artur Dąbrowski – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Pani Renata Ewa Stępień-Choroś – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Zwoleń oraz Pani Aneta Mosionek – Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w  Jedlni-Letnisko.

Koordynatorem ogólnopolskim tegorocznej edycji konkursu jest Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, a koordynatorem na terenie województwa mazowieckiego – Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego.                  
Do konkursu przystąpiło 213 uczniów z 19 szkół gimnazjalnych położonych w 17 gminach znajdujących się w granicach 5 parków krajobrazowych oraz w obrębie 9 powiatów województwa mazowieckiego.

W etapie wojewódzkim rywalizowały ze sobą czteroosobowe drużyny reprezentujące parki krajobrazowe Mazowsza (Brudzeński PK, Mazowiecki PK, Nadbużański PK, Chojnowski PK, Kozienicki PK).  które zwyciężyły w poprzednich etapach konkursu – szkolnym, gminnym i parkowym.

Gimnazjaliści rozwiązywali test wiedzy obejmujący zagadnienia z zakresu biologii, geografii, ekologii, ochrony środowiska oraz wiedzy o parkach krajobrazowych naszego województwa. Zadaniem praktycznym było rozpoznawanie chronionych gatunków roślin i zwierząt.


Powitanie uczestników konkursu przez Pana Sylwestra Chołasta - Dyrektora MZPK oraz Panią Beatę Waluś - Kierownika Zespołu ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

img_7854.jpg

Uczniowie w trakcie pisania testu.

img_7864.jpg

Uczniowie w trakcie rozpoznawania chronionych gatunków roślin i zwierząt.

img_7874.jpg

Suma punktów uzyskanych przez uczniów poszczególnych drużyn zadecydowała o klasyfikacji końcowej. Wygrała drużyna z Publicznego Gimnazjum w Suskowoli (gmina Pionki). Uczennica Weronika Glimasińska okazała się najlepszą wśród dwudziestu piszących test uczniów.

Zwycięska drużyna reprezentować będzie województwo mazowieckie podczas etapu - ogólnopolskiego w dniach  6-10 czerwca 2016 r. na terenie Karpackich Parków Krajobrazowych (wyjazd połączony z „zieloną szkołą”).
Laureaci otrzymali następujące nagrody: I miejsce – rowery;  II miejsce - tablety; III miejsce - aparaty fotograficzne; IV miejsce -  plecaki i bidony; V miejsce - torby turystyczne i bidony.

Szkoła, z której uczniowie zdobyli I miejsce otrzymała tablicę multimedialną, a pozostałe szkoły wydawnictwa MZPK. Opiekunowie otrzymali torbę na laptopa oraz kieszonkową pamięć USB.
Dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie za ufundowanie nagród dla najlepszej w województwie drużyny i szkoły. 

img_7870.jpg

logo_fundusz.bmp

Organizacja wojewódzkiego finału XV edycji konkursu przyrodniczego "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 7.686,00 zł

www.wfosigw.pl

I miejsce 

Publiczne Gimnazjum w Suskowoli reprezentujące Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof.  Ryszarda Zaręby.


Drużyna w składzie: Weronika Glimasińska, Izabella Zawadzka, Oliwia Misalska, Kamil Jaworski, opiekun Pani Katarzyna Grabowska-Adamiec.

dsc03219.jpg

Nagroda dla szkoły.

dsc03223.jpg

II miejsce

Gimnazjum w Złotokłosie reprezentujące Chojnowski Park Krajobrazowy.


Drużyna w składzie: Marcin Drzewiecki, Agata Mrowińska, Michał Romaniuk, Marcin Rembelski, opiekun Pani Jadwiga Strzelczyk.

img_7921.jpg

III miejsce

Gimnazjum im. Pawła Włodkowica w Brudzeniu Dużym reprezentujące Brudzeński Park Krajobrazowy


Drużyna w składzie: Paweł Gronkowski, Kinga Skrzyniarz, Aleksandra Balcerowska, Bartosz Wrona, opiekun Pani Anna Kostrzewa.

img_7919.jpg

IV miejsce

Publiczne Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Kołbieli reprezentujące Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka

Drużyna w składzie: Milena Piętka, Katarzyna Król, Karolina Osica, Michał Matosek, opiekun Pani Małgorzata Michałowicz.

img_7916.jpg

V miejsce

Publiczne Gimnazjum w Przesmykach reprezentujące Nadbużański Park Krajobrazowy

Drużyna w składzie: Dariusz Kamiński, Jolanta Wawrzyszczuk, Dominika Soczewka, Olga Bielińska, opiekun Pani Beata Lipińska.

img_7911.jpg

Podczas pracy jury uczestnicy konkursu spotkali się z fotografem i miłośnikiem przyrody Panem Sławomirem Wąsikiem, który opowiedział o swoich spotkaniach z wilkami.

img_7890.jpg

Podsumowanie finału wojewódzkiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" przez Pana Artura Dąbrowskiego - Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Pana Sylwestra Chołasta - Dyrektora MZPK.

img_7901.jpg

Wszystkim uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie swoich szkół i parków krajobrazowych. Zdajemy sobie sprawę, że ilość wiedzy do przyswojenia nie była mała, dlatego jesteśmy pod wielkim wrażeniem osiągniętych wyników i wszystkim serdecznie gratulujemy. Opiekunom dziękujemy za niezłomny upór i pracę włożoną w przygotowanie swoich podopiecznych do każdego z etapów konkursu.

Zwycięskiej drużynie życzymy powodzenia w finale ogólnopolskim.