05-400 Otwock, ul.Sułkowskiego 11   tel./faks 22 779 26 94 e-mail:

Aktualności

Przebiśniegi - zwiastuny wiosny

Śnieżyczka przebiśnieg (łac. Galanthus nivalis) - znana też jako przebiśnieg zwyczajny, przebiśnieg pospolity, gładysz pospolity, gładyszek, śnieguła, śniegułka to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny i najwcześniej zakwitająca roślina zielna we florze polskiej. Ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie w żyznej i wilgotnej glebie, w półcieniu lub cieniu.

Czytaj dalej...

Kuropatwy na wolności

Pod koniec 2017 roku mieszkańcami woliery znajdującej się w Ośrodku edukacyjnym „Baza Torfy” zostały kuropatwy zwyczajne (Perdix perdix). Dziś ich odchowane, zaobrączkowane potomstwo zostało wypuszczone do środowiska naturalnego. W najbliższych dniach do naszych wolier trafią kolejne ptaki, aby ponownie mogły się u nas rozmnożyć i tym samym zasilić liczebność rodzimej populacji.

Czytaj dalej...

Zimowe warsztaty w Kozienickim Parku Krajobrazowym

Podglądanie ptaków przy karmniku jest często pierwszą okazją dzieci do spotkania z nimi i nauczenia się rozpoznawania pospolitych gatunków. Z nastaniem chłodów i śniegu ptasie bractwo zaczyna odwiedzać miejsca, w których ludzie wykładają im pokarm. Należy jednak zadać sobie pytanie. Czy dokarmiać ptaki zimą ?

Czytaj dalej...